banner56

724. TÜRK DİL BAYRAMI VE YUNUS EMRE'Yİ ANMA TÖRENLERİ... 

KARAMAN (İHA) - 724. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Törenleri Karaman'da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Ömer İzgi'nin de katılımı ile gerçekleştirildi. 

724. TÜRK DİL BAYRAMI VE YUNUS EMRE'Yİ ANMA TÖRENLERİ... 

Dil Parkı'ndaki Yunus Emre Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan törende TBMM Başkanı Ömer İzgi, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Konya Valisi Ahmet Kayhan, Karaman Valisi Ali Akan, Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuggenaral Tahsin Baltacıoğlu, Karaman Belediye Başkanı Halil İbrahim Gülcan, MHP Milletvekili Dr. Hasan Çalış, FP Milletvekili Zeki Ünal, Kırgızistan Büyükelçisi Prof. Dr. Medetkan Seherimkulov, KKTC Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç ve Kazakistan Büyükelçi Kairat Saraybay hazır bulundu. 
Çelenk koyma töreninin ardından heyet topluca Yunus Emre Türbesini ziyaret ederek,dua etti. 

Törende ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Halil İbrahim Gülcan, yabancı kültürlerin,Türklüğü Anadolu'dan silmek için Türk milletinin örfüne töresine karşı uyguladığı kültür emperyalizmi karşısında ilk sesi Karamanoğlu Mehmet Bey'in unutulmaz fermanıyla adeta bir şamar gibi Türk düşmanlarının suratlarına indirğini ifade etti. 

Vali Ali Akan ise Türk Dili'nin dillerin en zengini olduğunu belirterek, bu yüzden ulu önder Atatürk'ün Türk Dil Kurumu'nu kurarak çalışmalara başlandığını anlattı. 
Konuşmasında Türk dilinin önemine değinen TBMM Başkanı Ömer İzgi de "724 yıl önce 13 Mayıs 1277 tarihinde Karamanoğlu Mehmet Bey ülkesinde Türkçe'den başka bir dilin resmi işlerde geçerli olmayacağını buyuran ünlü fermanını ilan etmiştir. Mevlana'nın insancıllığını özünden duyan Türkler, bu yolda kendi dilleriyle düşüncelerini geliştirmişlerdir. Bunun da en önemli sonucu Karamanoğlu Mehmet Bey'in fermanının ve ardından Yunus Emre'nin ortaya çıkışıdır.1238 -1320 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen büyük şair Mevlana'nın etkisi altında kalmış ve bundan esinlenerek daha derin ve ve daha yalın duygularını Türkçenin en güzel biçimiyle ifade etmiştir.

Onun Türkçesi dilimizin tam anlamıyla gelişmesininin yolunu açmıştır. O Anadolu Türk şiirinin öncüsüdür. Dil uzmanlarının ortak görüşü Türkçenin dünyadaki en mantıklı ve ifade yeteneği en yüksek dil olmasıdır. Türkçedeki kurallara uyma, ses uyumu ve fiil zamanlarındaki müthiş çoğaltılma olanağı başka hiçbir dilde yoktur" diye konuştu. 
Konuşmaların ardından tören, temsili olarak at üzerinde Karamanoğlu Mehmet Bey'in buyruğunun okunması ve mehter takımının gösterisiyle son buldu. 

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22