Yeni Askerlik Sistemi Milli Savunma Komisyonunda Kabul Edildi

Uzun süredir Türkiye gündeminde olan yeni askerlik sistemi Milli Savunama Komisyonunda kabul edildi.

24 Mayıs 2019 - 11:15 - Güncelleme: 24 Mayıs 2019 - 11:56

Milli Savunma Komisyonu'nda yeni askerlik sistemi kanun teklifi görüşüldü.

Yeni kanun teklifinde; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, yaşı gelen ve eli silah tutan herkesin askerlik hizmetini yapmasının mecbur olduğu, askerlik hizmet süresinin, er ve erbaşlarda altı ay, yedek subay ve yedek astsubaylarda on iki olduğu söylendi.

Er ve erbaşlardan başarılı olanlar ve istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu yönde değerlendirmelerinin ardından terhise hak kazandığı tarihten itibaren Bakanlıkça bildirilecek sayıda ve altı ay sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecekse sürenin sonunda terhis edilecek.

Genelkurmay Başkanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç sayısı ve tahsis oranını Bakanlığa bildirecek. Bakanlık ihtiyaç miktarı ve oranlarına göre değerlendirip gerekli tahsisi yapacak. 

Yedek subay adayları ise dört yıllık veya daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile birlikte makamlarca kabul edilen yurtdışı eğitim kurumu mezunu olanlardan seçilecek. 

Yedek astsubay adayları ise iki ve üç yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile makamlarca denkliği kabul edilen yurtdışı öğrenim kurumu mezun olan adaylardan seçilecek. 

Bedelli askerlik hizmeti 240 bin gösterge rakamının memur katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak ve bedel miktarı Bakanlıkça belirlenecek. 

Bedelli Askerlik Hizmeti Süresi 1 Ay Olacak

Bedelli askerlik hizmeti süresi 1 ay olacak. Öğretmen olarak görev yapanlar temel eğitimlerden sonra Milli Eğitim Bakanlığı emrine verecek.

Emniyet hizmetleri sınıflarına mensup personeller ile polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görenler veya bu kurumların giriş sınavlarını kazananlar askerlik hizmetini yapmamış olanların askerlik işlemleri ertelenecek.

Jandarma ve Sahil Güvenlik mensuplarının askerlik hizmetleri ertelenecek. 

Tıp Fakültesi mezunu tabiplerin askerlik hizmetine ilişkin eğitimlerinden sonra Sağlık Bakanlığı'na emrine verilecek.

Yükümlüler lise ve dengi okullarda öğrenim görenler için 22, dört yıllık fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokul öğrenim görenler için 28 yaşına kadar askerlik hizmeti ertelenebilecek. 

Yurtdışında üç yıl boyunca çalışanlar ise döviz yoluyla bedelli askerlikten yararlanabilecek. 

Muvazzaflık hizmetini yapanlar, Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'den öncelikli olarak faydalanabilecekl. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primleride Bakanlık tarafından ödenecek.

Önemli olan konulardan biriside Şehit olanların kardeşleri silahaltına alınmayacak. Terörle mücadele Kanunu kapsamında şehit olanların kardeşleri, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde şehit olanların  erkek çocukları ve aynı anne babadan olma kardeşleri silahaltına alınmayacak.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum