banner56

Yeni Askerlik Kanun Teklifinin Kabul Görüşmelerinde Sona Gelindi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda Görüşmeleri Devam Eden Yeni Askerlik Sisteminin Kabulünde Sona Gelindi

Yeni Askerlik Kanun Teklifinin Kabul Görüşmelerinde Sona Gelindi

Yeni askerlik sistemi resmen kabul edildi. Bu kapsamda detaylarda yavaş yavaş netleşiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda da görüşmelerde yavaş yavaş sona gelindi.

Yeni sistemde yedek subaylar (asteğömen) dört yıllık lisans mezunları veya dengi okullardan, yedek astsubaylar ise iki veya üç yıllık okullardan mezun olanlar için geçerli olacak.

Bedelli askerlik ücreti ve istihdamı ise, Türk Silahlı Kurulu ihtiyacı dikkat alınıp, 240 bin gösterge rakamının aylık katsayısı ile çrpımı sonucu ortaya çıkacak olan miktarın peşin ödenmesi halinde yapılabilecek.

Öğretmenler bir ay temel eğitim aldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na, doktorlarda yine 1 aylık eğitim sürecini tamamladıktan sonra Sağlık Bakanlığı emrine verilecek.

Yükümlülerinde askerlikleri lise ve dengi okullarda öğrenim görenler için 22 yaş, fakülte ve yüksekokullar ile meslek yüksekokullarda öğrenim görenler için 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçirmemek şartıyla ertelenebilecek.

Erbaş ve erlerede muvazzaflık hizmetlerinin her ayı için bir gün izin verilebilecek.

Olası bir olağanüstü hal, seferberlik, barışta veya savaşta, askerliğini yapmadan, Milli Güvenlik Kurulunca gerekli görülen sahalarda Milli Savunma Bakanlığı teklifi üzere Cumhurbaşkanınca özel olarak görevlendirilen gönüllüler, Cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetlerinden muaf tutulabilecekler. 

Bakaya olan yükümlüler 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurdukları halde bedelli askerlikte yararlanabilecek.

Yeni askerlik sistemi kanun teklifinin 64. ve 65. maddeleri ile teklifin tamamının Salı günü oylanması bekleniyor.  

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22