banner56

Umreden Gelen Vatandaşlar Dikkat! Korona Virüs...

Türkiye'de 6. korona virüs vakası, umreden gelen bir kişide daha görüldü.

Umreden Gelen Vatandaşlar Dikkat! Korona Virüs...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, umreden gelen bir vatandaşta korona virüs testinin pozitif sonuç verdiğini açıkladı. Böylece Türkiye'de vaka sayısı 6'ya yükseldi.

Bakan Koca, twitter hesabından yaptığı açıklamada, "UMREDEN YENİ DÖNDÜYSENİZ 14 Gün Kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi MAALESEF POZİTİF çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez." diyerek durumun ciddiyetini tekrar vurguladı.

Bize bulaşmaz demeyin!

Korona virüs ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nün Pandemi (Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır.) ilan etmesinin ardından riskin boyutu bir daha gözler önüne serildi. Korunmanın kolay olduğu fakat tedbir alınmadığı takdirde çok çabuk bulaşabileceği korona virüsle ilgili olarak en baştan beri tedbiri elden bırakmayan Türkiye'de bile an itibari ile 6 vaka tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk günden bu yana tedbiri elden bırakmamamız gerektiği ve özellikle yurtdışından gelen vatandaşların 14 gün kuralına riayet etmesi gerektiğini her basın açıklamasında defalarca kez tekrarlıyor. Son zamanlarda umreden dönen vatandaşlarında sağlık taramasından geçmiş olmalarının sıfır risk anlamına gelmediğini ve kendilerini 14 gün boyunca evlerinde bulundukları ortamı havalandırarak izole etmelerini söylemesi, alınan tedbirler kapsamında giriyor ve ülkemizi yakından ilgilendiriyor.

Vaka sayısınına artması ise tamamen sizlerle ilgili. Ne kadar tedbiri elden bırakmaz ve dikkatli olursak, ülkemizinde bu korona virüs vakasını en az hasarla atlatmasına o kadar katkıda bulunmuş oluruz.

Tedbir almamak KUL HAKKIDIR!

Geçtiğimiz hafta Cuma namazı hutbesinde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Yaşadığımız salgın hastalık karşısında hem kendi sağlığımızı hem de çevremizdekileri korumak için tedbirli davranalım. Aksi halde kendi sağlığımız yanında başkalarının sağlığını da tehlikeye atacağımızı, bunun da kul hakkı olacağını unutmayalım. Elbette Rabbimizin bir takdiri vardır. Mümine düşen ise tedbir almaktır. Mümin her haliyle mutedil ve dengelidir.” dedi.

Oğuz Bektaş  Karaman Haber

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 19:23
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22