Türkiye, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı Alkışlıyor

Bir gün her şey yoluna girebilir, her şeyi unutun fakat Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca'nın kan çanağına dönmüş bu gözlerini asla unutmayın!

Türkiye, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı Alkışlıyor
18 Mart 2020 - 01:42 - Güncelleme: 18 Mart 2020 - 10:56

Çin'in Wuhan kentinde 2019'un Aralık ayında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alıp Dünya Sağlık Örgütü'ne Pandemik ilan ettiren yeni tip Korona Virüs (Covid-19), maalesef ülkemizde de etkisini gösterdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 Mart 2020 Salı günü saat 23.50'de “Bu gece korona virüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. 89 yaşındaydı, virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Pozitif sonuçların büyük bir kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum." diyerek ilk ölüm ve son olarak tespit edilen vaka sayısını tüm Türkiye'ye ekranlardan duyurdu.

Tedbirler çok önceden alındı, önlemler artırılarak uygulandı

Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından alınan sıkı tedbirler ve denetimler, virüsün yayılmasını önemli ölçüde önledi. Konuyla ilgili bakanlıklar zirveler gerçekleştirdi. Sağlık Bakan Fahrettin Koca'nın virüsün önemine dikkat çekmesi ve tedbirlerin sıklaştırılması konusundaki hassasiyetini Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklar da tamamlayarak kırmızı çizgilerle tedbirlerini önlemlerini artırdı.

Son zamanlarda konunun öneminden dolayı işi riske atmayan İçişleri Bakanlığı'da  ek genelge yayınlayarak 16 Mart 2020  Pazartesi günü saat 24.00 itibarıyla; "Tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacak." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'da okullarda eğitime bir süre ara vererek, Dünya'da ilk ve tek olarak uzaktan internet ve televizyon erişimli eğitim sistemini aktif hale getirip yeni bir çalışmaya imza attı. Bu sayede okullarda da yayılma riski yüksek olan virüsün eğitime sıçramasının da önüne geçilmiş oldu.

Her şeyi unutun, lakin onu asla...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1965 Konya doğumlu bir doktor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı. Kendisi, Türkiyemizin 59. Sağlık Bakanı.

Virüs ortaya çıktığı ilk günden beri dünya görmezden gelirken o gözlerini açmış, gerekli araştırma talimatlarını vermiş ve alınabilecek önlemleri sıralamıştı. Ülkemizde 11 Mart 2020 Pazartesi günü gece 00.00'dan sonra geç saatlerde ekranlar başına geçerek "Koronavirüs şüphesi olan vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı" deyip ilk vakayı şeffaflıkla açıkladı.

İlk vaka görüldükten hemen sonra, durumun ciddi olduğunu ve bunun hep birlikte alınan önlemlere uyulmasıyla halinde yayılmasının önüne geçilip kolaylıkla atlatılabileceğini söyledi.

O tarihten sonra Bakan Koca için zorlu mesai saatleri başlamış oldu. Sosyal medya ve bazı dijital platformlardan asılsız haberlerin yapılmaması için bütün açıklamaların tek bir kanaldan, yani Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağı talimatını verdi. Böylece konuyla ilgili bilgisi olmayan ve insanları panik havasına sokabilecek açıklamaların da önüne geçmiş oldu. İlk vakanın hangi şehirde tespit edildiğini söylemeyerek olası bir kaosu ve krizi önleyip insanları sağduyuya davet etti ve bunu da başardı.. Bu sırada ise diğer bakanlıklar ile görüşüp durumla ilgili bakanlıkların yetkili olduğu dairelerde derhal alınacak önlemler ve tedbirleri gündeme getirdi. 13 Mart 2020 Cuma günü 2. vakanında tespit edildiğini sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna duyurdu.

Günlerce bir veya bir kaç saatlik uyku ile olup bitenleri takip etti, analiz etti ve raporlattı. Gece gündüz demeden bütün gelişmelerin kendisinde toplanması talimatını vererek gidişatın seyrini elinde tuttu. Liyakati, ehliyeti ve kriz yönetme becerisiyle taraflı tarafsız herkesin takdirini ve güvenini kazandı.

Evet belki günlerce uyumadı ve çalışma arkadaşlarına da uyumama talimatını verdi. Elinden gelenin kat be kat daha fazlasını yaparak gönül verdiği ülkesinde milletinin sağlığını korumak için her şeyi göze alarak tedbirleri uyguladı ve uygulattırdı.

Ve geriye virüsün Türkiye'de görülmeden önceki hali ve sonraki hali olarak bu iki fotoğraf kaldı. Yorgunluk ve uykusuzluktan kan çanağına dönen gözleri onun milleti tarafından desteğe ihtiyacı olduğunu da ortaya koydu. Bu ülkenin bir ferdi olarak, Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca'yı, çalışma arkadaşlarını ve bütün sağlık personellerini yürekten tebrik ediyor, sonuna kadar destekliyor ve milletimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Herkese Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nca bildirilen hijyen tedbirlerine son derece hassasiyetle uymasını talep ediyor, sağlık gelecek günler diliyoruz.

Oğuz Bektaş  Karaman Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum