banner56

Selman Oğuzhan ESER: "Dilimizi Doğru Kullanıp Gelecek Nesillere Doğru Aktarmak Görevimizdir."

Karaman Ak Parti Milletvekili Selman Oğuzhan ESER Türk Dili Bayramı Münasebeti İle Mesaj Yayınladı

Selman Oğuzhan ESER: "Dilimizi Doğru Kullanıp Gelecek Nesillere Doğru Aktarmak Görevimizdir."

Karaman'da Türk Dili Bayramı çeşitli etkinlikler ile vatandaşında iligisiyle kutlanıyor. Karaman Ak Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan ESER'de Türk Dili Bayramı nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Karamanoğlu Mehmet Bey’in Türk diline verdiği önemi gösteren dil fermanını yayınlamasının 742. Yıldönümünü hep birlikte kutlamanın heyecanını yaşıyoruz diyen Selman Oğuzhan ESER: 

"Karamanoğlu Mehmet Bey,

Türk dilini her koşulda müdafaa etmiş, onun yok olmaması için mücadele vermiş yiğit bir komutandı.

Türk dili ve kültürünün sınırlarının genişlemesini, yabancıların kültür ve siyasi hegemonyasına karşı bizleri şahlandırıp kültürel istiklâlimizi yeniden kazanmamızı sağladığı fermanda  “Bu günden sonra divânda, dergahda, bargahda, meclisde ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.” diyerek, 

Türkçeyi 13 Mayıs 1277’de resmi dil olarak ilan etmiştir.

Bu vesileyle Türk Dil Bayramı sadece Karaman’da değil bütün Türk coğrafyalarında kutlanmaktadır. Ayrıca bizi millet yapan değerlerin en başında gelen Türkçemizin başkentinin Karaman olması bizler için ayrı gurur ve sevinç kaynağıdır. 

Bir milletin dili; onun tarihi, dini ve kültürüyle iç içedir.  Ecdadımızın bize bıraktığı milli mirasımız olan dilimizi doğru kullanıp gelecek nesillere doğru aktarma görevi de bizlere aittir. 

Milli birlik ve beraberliğimize ışık tutan bağımsızlığımızın sembolü dilimizle her kıtada milli hüküm sürmemizi sağlayan Karamanoğlu Mehmet Bey’i rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun." dedi.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22