Mehmetçik Hazır! Talimat Geldiği An...

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR Operasyon İçin Talimat Beklenildiğini Açıkladı

02 Mart 2019 - 21:42

Bakan AKAR; "Talimat Bekliyoruz"

Münbiç ve Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon hazırlıkları olduğunu hepimiz biliyoruz.
Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR'da bugün operasyon hazırlıkları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Akar; "Hazırlıklar Tamamlandı Cumhurbaşkanımızın talimatı ile gereği yapılacak. Ülkemizin güvenliğini hiçbir şekilde tehlikeye atmayacağız." dedi.

80 Bin Asker Hazır

Münbiç ve Fırat'ın doğusuna düzenlenecek olan operasyonda hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. Hazırlıklar kapsamında tam 80 bin askerimiz emir bekliyor. Operasyonun Şanlıurfa ve Kilis Elbeyli'de kurulan ana karargâhlardan yönetileceği bilgiler dahilinde. 500 km.lik hatta 10 dan fazla noktada intikal başlatılacak. Amaç 30 Bin kilometrekarelik alandaki terör faktörlerinin hepsini imha etmek ve güvenli bölge oluşturmak.

Çeşitli Terör Unsurları Yok Edildi

Milli Savunma Bakanlığı bugün yapılan açıklamalarda ; "Irak kuzeyi, Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi." diyerek terör unsurlarının yok edildiğini belirtti.

PKK'ya 16 Bin 244 Operasyon Gerçekleştirildi

Bir dizi ziyaretler ve toplantılara katılmak üzere Bayburt'a giden İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU'da yapmış olduğu açıklamalarda "Sadece bu yıl başından itibaren 26 Şubat itibarıyla PKK’ya yönelik 16 bin 244 operasyon gerçekleştirdik. PKK’ya yönelik operasyonlarımız 2017’de 60 bin 733’tü. 2018 sonu itibarıyla 60 binden 104 bin 534’e ulaştı." dedi.

Türkiye’de tam 40 yıldır PKK terörünün sürdüğünü anlatan Bakan Soylu, şunları kaydetti: "Bunu pek söylemezler ama darbe dönemlerinin ortaya koyduğu fitnelerden, özellikle 1980 darbesinin zararlı çıktılarından biri PKK terör örgütüdür. Bir yanıyla ülkenin geri kalmışlığı, bir yanıyla geçmişten gelen ihmal ve yanlışlar zincirinin, bir yanıyla darbeci zihniyetin sivil siyaseti baskılamasının, bir yanıyla da yabancı istihbarat örgütlerinin Türkiye’deki sonuçlarından bir tanesidir. Şu veya bu sebeple Türkiye’ye büyük, üzücü maliyetleri olmuştur. Çok insanımızı kaybettik, kalkınmamıza, gelişmemize, sadece Doğu ve Güneydoğu’da değil, ülkenin her yerinde ilerlemememize teşkil etmiş bir meseledir. Bin yıldır bu topraklarda birlikte yaşayan insanları birbirine düşürmeye çalışan bir örgüttür. Sadece etnik köken değil, Alevi Sünni kavgasını da körüklemeye çalışmıştır. DHKP-C ile de temastadır, PKK, FETÖ ile yağ baldır. Türkiye’de güzel Cumhuriyetimize karşı hangi yapılanma söz konusuysa PKK onun destekçisi ve ortağıdır. Bugüne kadarki mücadelemiz silahlı mücadele eksenindeydi. Olay olurdu, biz de operasyon yapardık. Olay sonrası operasyon stratejisiyle bu meseleyi bitirmeye çalışıyorduk fakat Türkiye özellikle 15 Temmuz’daki silkinmeyle beraber terörle mücadelede stratejisini de değiştirmiştir. Birincisi artık silahlı mücadelede olay sonrası değil, kesintisiz operasyon yapıyoruz. Bunları sürekli takip ediyoruz. Dağda, kırda, bayırda, şehirde, sınır ötesinde Afrin’de, Azez’de, Mare’de, El-Bab’da, nerede olursa olsun terör örgütüne nefes aldırmıyoruz." ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum