banner56

Karamanoğlu Mehmet Bey'in Heykelini Yaptırdı

743. Yıl Türk Dil Bayramı etkinlikleri buruk bir şekilde kutlanırken, Alanya'da da 743. Yıl Türk Dil Bayramı nedeniyle Karamanoğlu Mehmet Bey heykeli dikildi.

Karamanoğlu Mehmet Bey'in Heykelini Yaptırdı

Her sene coşkulu bir şekilde Karaman'ın dört bir yanını süsleyerek kutladığımız Türk Dil Bayramı bu yıl korona virüs tedbirleri nedeniyle salgının yayılarak insan hayatını tehlikeye atmaması için sade törenlerle kutlandı.

Karaman merkezde Cumhuriyet Park'ındaki Atatürk anıtına çelenek sunularak, Ermenek Balkusan'da ise Karamanoğlu Mehmet Bey'in türbesi ziyaret edilerek kutlanan 743. Türk Dil Bayramı etkinlikleri il defa bu kadar sessiz sedasız ve buruk geçti.

Karamanoğlu Mehmet Bey Heykeli dikildi

Karaman'da etkinlikler sade bir şekilde kutlanırken Antalya'nın Alanya ilçesinde de 743. Yıl Türk Dil Bayramı etkinlikleri yapıldı.

Bu nedenle Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ilçe merkezinde bulunan Hacet Parkı'na Karamanoğlu Mehmet Bey'in "Bugünden sonra kimse sarayda, divanda, mecliste, çarşıda ve pazarda Türkçeden başka bir dil konuşmaya" yazılı fermanı ile heykelini yaptırdı.

Konuyla ilgili olarak konuşma yapan başkan Yücel,

"Kadim dilimiz Türkçe, ilk kez 13. yüzyılda devlet yazışmalarında kullanılmaya başlandı. Unutulma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Türkçemizin kaderi Konya çevresinde kurulan Karamanoğlu Beyliği hükümdarı Mehmet Beyin 13 Mayıs 1277 tarihindeki fermanıyla değişti. Karamanoğlu Mehmet Bey’in ‘Bugünden sonra kimse sarayda, divanda, mecliste, çarşıda ve pazarda Türkçeden başka bir dil konuşmaya’ fermanı, Türkçenin devlet dili olması, gelişmesi ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir yer teşkil etmiştir. 743 yıl önce yaşanan bu tarihî hadise ile Türkçe resmiyet ve itibar kazanmış, korunarak yok olmadan bugünlere kadar gelmiştir.

Türk Dil Bayramı dolayısıyla Alanya Belediyesi olarak Türkçemizin yaşatılmasında çok önemli katkıları olan Karamanoğlu Mehmet Bey anıtını bu güzel meydanda Alanya halkımızla buluşturuyoruz" dedi.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22