banner56

Karamanlı Çiftçide Kenevir Ekmek istiyor

Karamanlı çiftçiler kenevir üretimi izni bulunan iller arasında yer almak istiyor.Kenevir ekiminin Karaman bölgesinede izin verilmesi bölge için önemli bir gelir kaynağı olacak.

Karamanlı Çiftçide Kenevir Ekmek istiyor

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üretiminin artırılacağını söylemesiyle, kenevir üretimi izni bulunan 19 ildeki çiftçileri heyecan sardı.  Maliyeti yüksek olduğu için kenevire ilgi göstermeyen çiftçiler, verilecek teşvikleri merakla bekliyor.

KARAMAN VE KONYA OVASI İÇİN ÖNEMLİ

KONYA ve Karaman'da görülen obruklar devam ediyor.  Son yıllarda yaşanan kuraklık ve yeraltı sularının çekilmesiyle birlikte özellikle Karapınar çevresinde yer kabuğu çatlaklıkları ve obruk oluşumu artırıyor. Karaman Sudurağı Kasabasın'da görülen obruklar bölge için tehlikeli olmaya devam ediyor.

Mısır ekimi yerine Kenevir ekimi teşvik verilebilir bölge için önemli bir nokta olabilir. Karaman'lı çiftçilerde 19 il ile birlikte Konya ve Karaman bölgesinde ekime izin verilmesini istiyor.

19 İLE PİYANGO VURDU
Türkiye'de üretimi 1933 yılında mevzuata bağlanan kenevir, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 29 Eylül 2016'da yayınladığı Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile izne tabi kültür bitkisi statüsüne alındı. Yönetmelikle 18 olan il sayısı 19'a çıkarıldı. Şanlıurfa ili çıkarılıp Bartın ve Karabük illeri eklenerek Amasya, Antalya, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde bakanlığın izniyle kenevir üretilmesi kararlaştırıldı. Yönetmelikle daha önce 1 Ocak-28 Şubat olan bakanlıktan izin alma süresi 1 Ocak-1 Nisan olarak uzatıldı. Ancak bu yönetmeliğin çıkarılması da üretim artışını sağlamadı. Gerek tohumunun İsrail'den hibrit olarak getirilmesi gerekse de üretim teşviğinin bulunmaması, maliyeti yüksek olduğu için üreticinin ilgisini çekmedi. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yapılacak çalışmalarla kenevir üretiminin artırılacağına ilişkin açıklamaları, başta Rize'nin Kendirli İlçesi olmak üzere üretim izni bulunan illerdeki çiftçileri heyecanlandırdı. Şimdi bu illerde üretime ne gibi teşviklerin verileceği merakla bekleniyor.

15 YILDA ÜRETİMİ AZALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki günkü konuşmasında söylediği “Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor” sözleri ise gerçeği tam olarak yansıtmıyor. Rakamlar, kenevir üretiminin AKP iktidarı döneminde büyük düşüş yaşadığını gösteriyor. 1980'li yıllarda 14 bin ton olan kenevir üretimi 2000 yılında 1244 tonken AKP iktidarı döneminde hızla düşmeye başladı.

2004'te 30 tona düşen yıllık üretim, 2013 yılından bu yana 1 ton olarak seyrediyor. 2016'daki yönetmelik de üretim rakamını artırmaya yetmedi. Kenevir ithalatı ise AKP döneminde adeta patladı. 2000 yılında 592 tonluk kenevir tohumu ithalatı için 321 bin 479 dolar ödenirken, 2017'de bin 921 ton için ödenen rakam 2 milyon 372 bin dolara çıktı. Tarım Pusulası

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 21:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uyusturacak belli oldu
Uyusturacak belli oldu - 6 ay Önce

Muptela edecek herkesi belli rakiya verdi zami milleti uyusturucu hapa alistirdi simdide ota bika alistiracak bu mubtela herkesi zehirleyecek asayisini nasil saglayacak polisle mi

SIRADAKİ HABER