banner56

Karaman’da Mevlana’nın 745.Yılı Anma Etkinleri

Karaman'da Mevlana'nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında sema gösterisi düzenlendi.

Karaman’da Mevlana’nın 745.Yılı Anma Etkinleri

Karaman'da Mevlana'nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında sema gösterisi düzenlendi.

Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen anma gününe Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, AK Parti Karaman İl Başkanı Mehmet Er, Belediye Başkan Adayı Mahmut Sami Şahin ve  Hz. Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru'da katıldı. 

7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Hz. Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Karaman’da sema gösterisi düzenlendi. Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen anma programına; Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan,  Karaman AK Parti Belediye Başkan Adayı Mahmut Sami Şahin, Karaman AK Parti İl Başkanı Mehmet Er, Hz. Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, dini turizm için ülkemize gelen yabancı uyruklu 200’e yakın misafir ve davetliler katıldı.

 Hz. Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, sema gösterisi öncesi yaptığı konuşmada: “8 asır kadar önce yaşamış olmakla birlikte gün geçtikçe fikirleri daha da önem kazanan Mevlana Celaleddin-i Rumi, Türk İslam düşünürlerinin en başında gelmektedir” dedi. Bayru daha sonra Mevlevilik ve sema ayini hakkında bilgiler verdi.

Karamanlı vatandaşların büyük ilgi gösterdiği gecenin sonunda Uluslararası Mevlana Vakfı, tasavvuf musikisi eşliğinde sema gösterisi sundu. 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 10:56
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22