Karaman Sağlık Sen Başkanı Bayır'dan İyileştirme Kapsamına Tepki

Karaman Sağlık Sen Başkanı Beytullah Bayır, bakanlık tarafından sağlık çalışanlara yapılan iyileştirme hakkında, "İyileştirmenin sadece ek ödeme alan sağlık çalışanlarına yapılması, sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğuna inanan bizleri üzmüştür." dedi.

Reklam
Karaman Sağlık Sen Başkanı Bayır'dan İyileştirme Kapsamına Tepki
30 Mart 2020 - 19:19

Bayır yapmış olduğu açıklamada,

"Ülkemizin Covid-19 ile mücadelede başarılı olmasında kuşkusuz en büyük pay sahibi olan Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca 23.03.2020 tarihinde sağlık çalışanlarına 3 aylık döner sermaye %100 tavandan verilerek iyileştirme yapılacağını açıklamıştı.

İyileştirmenin sadece ek ödeme alan sağlık çalışanlarına yapılması, sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğuna inanan bizleri üzmüştür.

Çünkü hastalarımıza tedavi hizmetlerinin verildiği sağlık kuruluşlarımızda Covid-19 bulaşma riski en yüksek yerler olan poliklinikler, klinik servisler, yoğun bakımlar, laboratuvarlar, görüntüleme birimleri ve acil servislerde doktor, ebe, hemşire, röntgen teknikeri, laboratuvar teknikeri, sağlık  memuru, ATT, şoför, memur ve sürekli işçi statüsündeki danışma yönlendirme, atölye, temizlik, veri giriş, güvenlik, klinik destek personeli ve daha sayamadığım kim varsa onlarla beraber bu riski üstleniyoruz. Covid-19 ile mücadelede taşın altına elimizi hep beraber sokuyoruz.

Yukarıda saydığım bulaşma riski yüksek olan birimlerde çalışıp örneğin;

Hastaların temas ettiği yerleri, kullandığı tuvaleti, yattığı sedyeyi temizleyen ve kullandığı çarşafları değiştiren temizlik personeli, hastaları sedyeyle taşıyan, numuneleri transfer eden ve banyo gibi bakım hizmetleri yapan klinik destek personeli, hasta, hasta yakını ve çalışanların güvenliği için kendisini siper eden güvenlik personeli yada hastalarla sürekli olarak yakın mesafede iletişime geçip muayene sırası, yatış ve taburcu işlemi yapan veri giriş personellerinin bu iyileştirmeden yararlanmaması bizleri derinden üzmüştür.

Ülkemizin Covid-19 ile mücadelede halkımıza hizmet veren sağlık kurumlarında sürekli işçi (4d) statüsünde çalışan, her biri gizli kahraman olan Fedakar Mesai Arkadaşlarımız çocuklarını evlerinde yalnız bırakarak kurumlarında canla başla mücadele edip yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. iyileştirme bize haksa, en az bizim kadar onlara da haktır.

Yarın biz bu parayı aldığımızda, bu arkadaşlarla yan yana çalışırken onların yüzüne nasıl bakarız yada içimize sindire sindire nasıl harcarız. Bu durum onların çalışma şevkini kırmaz mı?

Bu iyileştirmeyi sürekli işçi (4d) statüsündeki arkadaşlarımız için de istiyoruz!

Devletimizin bu iyileştirme için belki yeterli kaynağı olmayabilir. Bize verilecek paradan kesilip gizli kahramanlara da dağıtılmasını istiyoruz.

Sağlık hizmetleri bir ekip işidir ve bütün sağlık çalışanları aynı riski taşımaktadır.

Sağlık çalışanları olarak yaptığımız bu çağrıya kulak vermenizi istiyoruz.

Devletimiz daim olsun. Gerekirse bu ücret bize hiç verilmesin. Çünkü biz bu zor günleri ücret karşılığında üstlenmiyoruz." ifadelerinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum