banner56

Karaman'da Deprem Olabilir!

Türkiye'nin deprem haritası 22 yıl aradan sonra güncellenirken Karaman ise bu haritada riski artan 6'ilden birisi oldu.

Türkiye'nin deprem haritası 22 yıl aradan sonra güncellendi. Yeni haritaya göre; 46 ilde deprem tehlikesi riski azalırken, 6 ilin ise deprem tehlikesi oranı arttı. Ayrıca eski haritada binaların yüzde 44'ü tehlikeli grupta yer alırken yeni haritada bu oran yüzde 26'ya düştü

KARAMAN'DA DEPREM OLMAZ ALGISI

Yeni harita resmen, 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girdi. Karaman'a kötü haber geldi. Uzun yıllardır, 5 deprem bölgesinde yer alan Karaman'da deprem olmaz algısı yeni haritayla birlikte değişecek gibi görünüyor.

DEPREM SİGORTASI ARTABİLİR

Türkiye'de Zorunlu Deprem Sigortası olarakta bilinen DASK'ın Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası" esas alındığı biliniyor. Karaman'da Deprem sigortasında artışlar yaşanabilir.

Deprem risk bölgeleri ayrımında, "Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası" esas alınır. 

1996 yılında kullanıma sunulan Türkiye'nin deprem bölgeleri haritası AFAD Derpem Dairesi Başkanlığı tarafından Mart 2018'de yenilendi. Yeni harita resmen, 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girdi. Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ile yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak hazırlandı.

Güncellenen harita ile Türkiye'nin en tehlikeli görülen deprem alanı oranı yüzde 42'den yüzde 17'ye indi. Yeni deprem haritasında aralarında Adana; Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muğla, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Van'ın da bulunduğu 46 ilin deprem riski azaldı. Yeni haritada 6 ilin ise deprem riski arttı. Bu iller; Tekirdağ, Aksaray, Karaman, Rize, Erzurum ve Trabzon.

Ayrıca eski haritada binaların yüzde 44'ü tehlikeli gruptayken yeni haritada bu oran yüzde 26'ya düştü.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 22:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER