banner56

Karaman Belediye Meclisinde 2. Kat Tartışması

Karaman Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısının 2. Oturumunda, Mayıs Ayının 1. Oturum Meclis Toplantısında Oylama İle Gündeme Alınmasına Karar Verilen 2. Kat Assist Binası Görüşmesini 2. Oturumda Gündeme Almadı.

Karaman Belediye Meclisinde 2. Kat Tartışması

Karaman Belediyesi Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı 3 Mayıs 2019 Cuma günü Karaman Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilmişti. Toplantıda gündem dışı önergeler olarak Ak Parti Meclis üyesi Emir Musa BEYDİLİ belediyenin 2. katında bulunan assist ile ilgili önerge sundu. Sunulan önerge meclis gündemine alınıp alınmaması ile ilgili olarak oylamaya sunuldu. Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhurtiyet Halk Partisi grubu ve teklifi veren Ak Parti grubundan Emir Musa BEYDİLİ gündeme alınması ile ilgili oylamayı kabul etti, Ak Parti grubu önergenin gündeme alınmasını kabul etmedi. 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü gerçekleştirilen toplantıda ise gündemde görüşülmeyen belediye binasındaki 2. kat konusu Ak Partililer tarafından tepki gördü.

Emir Musa BEYDİLİ Assist Binasının Görüşülmesiyle İlgili Teklif Verdi

Ak Parti Meclis Üyesi olan Emir Musa BEYDİLİ Karaman Belediyesi binası içerisinde bulunan assist katının belediye içerisinde bulunmaması gerektiğini belirterek zaten yer sıkıntısı çekilen belediye binasından assistin başka bir yere taşınması ile ilgili olarak teklif verdi. Gündem maddelerine geçilmeden önce, gündem dışı konuları soran Savaş KALAYCI'ya teklifini ileten Emir Musa BEYDİLİ'nin teklifi Belediye Başkanı tarafından gündeme alınması ile ilgili oylamaya sunuldu. Oylamayı Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhurtiyet Halk Partisi grubu ve teklifi veren Ak Parti grubundan Emir Musa BEYDİLİ gündeme alınması ile ilgili kabul etti. Fakat Ak Parti grubu oylamayı kabul etmeyerek gündeme alınmasını kabul etmedi.

Assist Binasının Kirası Şoke Etti

Emir Musa BEYDİLİ'nin önergesinin ardından assist binasının konusu adeta gündeme oturdu. Alınan bilgilere göre Assist'in bulunduğu katın kirası yalnızca 3.501 Türk Lirası. Kiranın miktarı kamuoyunda duyulduktan sonra bazı kesimlerce çok büyük tepkiler alırken bazı kesimlerde orasıda sonuçta bir hizmet kurumu olabilir diye değerlendirdi.

Önergeyi veren Ak Parti Meclis Üyesi Emir Musa BEYDİLİ ise konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Bizler belediyeyi ve belediyenin mallarını beytül mal olarak görüyoruz. Ben şahsi olarak Karaman Belediyesi hizmet binasının içerisinde başka bir kurumun olmasını uygun görmüyorum. Yaptığım araştırmalar neticesinde koskoca belediyenin 1 katının sadece 3 bin 501 liraya kiraya verildiğini öğrendim. Bu miktar bana çok az geldi. Şuan İsmet Paşa caddesindeki 50 metre karelik bir dükkan bile 20, 30 bin lira gibi bedellere kiralanırken, koskoca bir katın 3 bin 501 liraya kiraya verilmesinin doğru olmadığını düşündüm. Burada beytül malı kamu malını gözetmek bizlerin asli görevidir. Karamanlı hemşehrilerimiz bizleri buraya bunun için gönderdi. Benim bu katın görüşülmesi ve tahliye edilmesi teklifimi MHP'li ve CHP'li meclis üyeleri kabul etti. AK Partili arkadaşlarımız ise bu önerge için red oyu kullandı. Yapılan oylamaların ardından oy çoğunluğu ile önerimin konuşulması kararı alındı. Umarım Karaman için hayırlı bir karar çıkar. Bizler her zaman Karaman'ın gelişmesi ve beytül malın korunması için çalışacağız. Bizleri buraya taşıyan hemşehrilerimize hizmet edeceğiz." dedi.

"Gündeme Alınan Bir Konuyu Görüşmeden Oturumu Kapatamazsınız"

Meclis toplantısının sonlarına yaklaşılırken Assist katının görüşülmeside beklenen konular arasındaydı. Belediye Başkanı Savaş KALAYCI bir dahaki toplantı tarihini söyleyip oturumu kapatırken Ak Parti Meclis Üyesi Ayhan ŞANCI söz alarak "İkinci katın kiraya verilmesi önerge verip burada görüşelecek diye gündeme alındı. Görüşülmeyecek mi?" diye sordu. Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhurtiyet Halk Partisi grubu ve Emir Musa BEYDİLİ'nin bu konuyu gündeme alınması ile ilgili oylamada kabul ettiğini, Ak Parti grubunun reddettiğini belirten ŞANCI "Bu konuyu oyladık siz kabul ettiniz biz reddettik, şimdi ise gündeme alınmadan oturumu kapatıyorsunuz." dedi

"Konu Gündeme Alınacak Bir Konu Değil Bu Konu Encümenin Konusu"

Ayhan ŞANCI'nın konuyla ilgili konuşmalarına Belediye Başkanı Savaş KALAYCI şöyle cevap verdi.

"Emir Musa BEYDİLİ gündem dışı konularda bu konuyu teklif ettiğinde gündeme alınması ile ilgili oylama yaptık. Fakat detaylı bilgiler elimizde olmadığından dolayı kurumun kaç gün kirada kalması gerektiği ile ilgili elimizde yeterli bilgi yoktu. 3 yılın altından olan veya 3 yıldan az süresi kalan sözleşmelerde encümenin yetkili olduğunu öğrendik. Yani bizim burada gündeme alıp konuşacağımız veya karar vereceğimiz bir konu olmadığı için gündeme almadık. Konu encümene havale edildi. Bu konuyla ilgili olarakta kararı verecek görüşecek olan encümendir." dedi.

Haber: Oğuz BEKTAŞ / Yerel

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 13:31
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22