banner56

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş; "Cami ve cemaat konusunda ısrarcı olmak caiz değildir!"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, cuma mesajı yayımladı. Erbaş yayınladığı mesajında musibetler karşısında tedbir, tevekkül ve duanın önemine değindi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş;  "Cami ve cemaat konusunda ısrarcı olmak caiz değildir!"

Cami ve cemaat konusunda ısrarcı olmanın caiz olmadığını söyleyen Erbaş,

"Peygamberimizin salgın hastalık konusundaki açık beyanları ve uygulamaları, ashab-ı kiramın ve İslam tarihi boyunca Müslümanların hareket tarzları doğrultusunda böyle bir karar aldık.

Bu kul hakkıdır!

Bütün bir toplumu ve insanlığı tehdit eden bir salgın sebebiyle alınan bu kararlara uymamak toplum sağlığını tehlikeye düşürecek ciddi bir hata, büyük bir vebal ve kul hakkı ihlalidir.

Dinen caiz olmayan bir tutumdur.

Dolayısıyla söz konusu kararlara uymak dinî bir gerekliliktir; cuma ve cemaatle namaz konusunda ısrarcı olmak ise dinen caiz olmayan bir tutumdur. Musibetler karşısında mümince bir tavrın ikinci ilkesi ise, tevekkül ve ilahi iradeye teslimiyettir. Bizler bir yandan tedbirimizi alırken, diğer yandan takdire rıza göstermeliyiz. İsyan ve taşkınlık değil, iman ve sekinet ile olaya yaklaşmalıyız. Şurası bir gerçek ki, bugün dünyamızın ve bütün insanlığın çok ciddi sorunları, sıkıntıları var. Yeryüzü küresel meselelerle kuşatılmış gibidir.

Bu acziyet ibretlik bir durumdur.

Gözle görünmeyecek kadar küçük bir virüsün tüm dünyada hayatı alt üst etmesi, insanlığın bu ani değişim karşısındaki acziyeti elbette ibretlik bir durumdur. O halde, Cenab-ı Hakk'ın eşsiz kudretine, ilim ve hikmetine olan inancımızı bir an bile yitirmeden ona dayanıp, ona güvenmeli ve ondan yardım dilemeliyiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 19:23
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22