banner56

Başkan ERDOĞAN; "Faizi Tek Haneye İndireceğiz!"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da organize edilen HAK-İş 14'üncü Olağan Genel Kurulu Toplantısı'nda konuştu.

Başkan ERDOĞAN; "Faizi Tek Haneye İndireceğiz!"

Başkan ERDOĞAN yaptığı konuşmasında, milletin ve emekçinin yanında yer almanın lafla olmayacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Büyük büyük laflarla, yalanlarla, sloganlarla, içi boş vaatlerle milletimizi ve emekçimizi kandırmaya çalışmadık. Bu ülkenin 82 milyonun her birinin hayat seviyesini yükseltecek icraatlar ortaya koyduk. Her ne kadar son dönemdeki döviz dalgalanmaları sebebiyle uluslararası hesaplarda bir miktar gerileme yaşanmış olsa da fiilen milletimizin 17 yıl öncesinin çok üzerinde bir refah seviyesinde bulunduğunu vicdan sahibi herkes kabul eder.

"Ülkemizi 2009 Hariç Hep Büyüttük"

Ülkemizi yıllık bazda 2009 hariç hep büyüttük. Milli gelirimizi 3 kattan fazla artırdık. Ücretlilerin gayrisafi katma değerden aldıkları payı yüzde 28'den yüzde 39'a çıkartarak zenginliğin tabanını genişlettik. Satın alma gücü paritesine göre ülkemizi dünyanın 13'üncü büyük ekonomisi haline getirdik. Otomotivden beyaz eşya ve inşaata kadar üretim ve satış rekorları kıran bir ekonomik hareketlilik ortaya çıkarttık.

"İhracat Rekor Kırdı"

İhracatımız her ay tüm zamanların rekorunu kırarak artmaya devam ediyor. Şu anda 170 milyar dolar civarındayız. Yıl sonu itibariyle bunun üzerine çıkacağız.

En kısa zamanda da bu rakamı 200 milyar doların üzerine çıkaracağız. Cari açığı hem yıllık bazda hem dönemsel olarak hedeflerimize yakın bir seviyeye çekmeyi başardık.

"İşsizliği Yeniden Tek Haneli Rakamlara Düşüreceğiz"

İş gücüne katılım oranı geçmişte hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyeye çıktı. Buna rağmen biz 9 milyon kişiye ilave bir istihdam sağlayarak kırılması güç bir başarıya imza attık. Son dönemdeki dalgalanmalar nedeniyle işsiz oranının bir parça yükseldiğinin farkındayız. İş dünyamızla birlikte 2,5 milyon yeni istihdam hedefimize ulaştığımızda işsizliği yeniden tek haneli rakamlara düşüreceğiz.

"Faizi Tek Haneli Rakamalara İndireceğiz"

Faizi yüzde 63'ten alıp yüzde 4,6'ya indirdiğimizde yüzde 30 olan enflasyon yüzde 7'ye inmiştir. Bunu gören batı süratle bize Gezi Olaylarıyla müdahale etmiştir. Bununla birlikte faiz birden yükselmeye başlamış, çift haneli rakamlara çıkmış ve enflasyonda onunla beraber çift haneli rakamlara çıkmıştır. Tekrar bunu tek haneli rakamlara indireceğiz. Türkiye'deki bazı faizciler bundan rahatsız olabilir. İstedikleri kadar rahatsız olsunlar, kararlıyız ve bu işi bitireceğiz.

"Merkez Bankası Görevini Yapsaydı Bu Değişikliğe İhtiyaç Olmazdı"

Yeni yönetim sisteminde Merkez Bankası Başkanına atama görevi ülkenin diğer politikalarıyla birlikte ekonomi politikasından da sorumlu olan Cumhurbaşkanına bırakılmıştır. Eğer ekonomi politikalarında Merkez Bankası kendisinden beklediğimiz rolü hakkıyla oynayabilseydi böyle bir değişikliğe ihtiyaç olmazdı. Orada bir tıkanıklık var ve bunun bedelini tüm ülke, tüm millet hep birlikte ödüyoruz. Göz göre göre ülkemizin sırtına böyle bir yükün bindirilmesine rıza göstermek Cumhurbaşkanı olarak bizim görevimizi ihmal etmemiz anlamına gelirdi. Gereken istişareleri yaptık, kararımızı aldık ve uyguladık. Bundan sonra Merkez Bankası ekonomi programımıza çok daha güçlü destek verecektir. Türkiye demokraside ve ekonomide gerçekleştirdiği atılımlardaki başarılarıyla geçmişten beri hep dünyayı şaşırtmış bir ülkedir. Önümüzdeki dönemde de herkesi bir kez daha şaşırtmakta kararlıyız.” şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

İhlas Haber Ajansı

Karaman Haber / Gündem

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22