banner56

Babaya Son Bakış, Son Görüş | Bu Acı Tarif Edilemez

15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin Ardından Kalan Acılar Tüm Türkiye'yi Derinden Sarstı

Babaya Son Bakış, Son Görüş | Bu Acı Tarif Edilemez

Gecenin en karanlık zamanlarından birisi olan 15 Temmuz gecesi, o geceyi yaşayan herkeste ayrı bir iz bıraktı. Kimisi eşini kaybetti, kimisi çocuklarını, kimisi annesini, kimiside babası kaybetti. Ama yaşanan acılardan daha öte birşey vardı. Eşini, çocuğunu, annesini, babasını, abisini, ablasını uğrunda kaybetiği vatanı ve bayrağı.

Kalkışmanın duyulmasının ardından halk ekranlara kilitlendi. Millet iradesine vurulmaya çalışılan kelepçeyi vuracak olan elleri kesmek istiyordu. Fakat bir kıvılcım gerekiyordu. O gece o kıvılcımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekranlara çıkarak "Milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum havalimanlarına davet ediyorum. Milletçe meydanlarda, havalimanlarında toplanalım. Bunların o azınlık grubu tankları ile topları ile gelsinler ne yapacaklarsa halk orada yapsınlar. Halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım bugüne kadar." diyerek halkı meydanlara davet etti.

Onbinlerce insan evlerinden abdestler alarak, tıpkı Çanakkale'de ki gibi anneleri, babaları, eşleri, abileri, kardeşleri ve çocukları ile helalleşerek meydanlara çıktı. Kimisi arabasını nizamiye kapısının önüne koydu, kimisi tankların önüne bedenini serdi, kimisi bayrağına, vatanına halel gelmesin diye göğsünü siper etti.

O, onbinlerce kahramandan biride oydu.

28 Şubat sürecinde idam ile yargılanan, 16 yaşında hapishaneye giren ve 25 yaşında çıkan yüreği iman dolu, vatan sevdası, bayrak aşkı dolu kahraman Halil Kantarcı.

Halil Kantarcı o hain gecede FETÖ'cü hainlere direndiği Çengelköy'de iki kurşunla şehit edildi.

36 yaşındaydı. O gece darbe girişimini evinde 3 çocuğu ve eşi ile otururken televizyondan öğrendi.

Çengelköy Karakolu'nun askerler tarafından basıldığı duyan Kantarcı, milletin iradesine kurşun sıkmaya çalışan hainlere karşı çıkmak için meydanalara çıkmak istedi. Bu sırada dışarıdan patlama seslerinin duyulması üzerine eşi Ayşe Kantarcı gitmesini istemese de, yiğit bu, damarlarında asil kan ve iman dolu göğsünde fışkıran iman gücü ile "Bana birşey olacaksa evde de olur. Hakkını helal et." diyerek 3 çocuğu ve eşine son kez bakıp evden ayrıldı. Aklına belki geri dönemeyeceği geldi. Geriye dönerek bu sefer kendisine korku dolu gözlerle bakan 3 çocuğunu kucaklayıp öptü.

Kantarcı, Çengelköy'de vatanı, milleti ve imanı için direndiği sırada hain FETÖ'cü askerler tarafından vurularak şehit edildi. Eşi Ayşe Kantarcı saatlerce Halil Kantarcı'ya ulaşmak istedi. Telefonla aradı, mesaj attı. Ama ondan bir geri dönüş olmadı.

Ömrü boyunca vatana karşı ihanet içerisinde olan paralel yapılarla, çetelerle mücadele eden Halil Kantarcı'nın kardeşi Kadir Kantarcı, ağabeyimin son sözleri "Eşimi ve çocuklarımı çok seviyorum. Onları ümmete emanet ediyorum.” sözleri olduğunu söyledi.

28 Şubat Döneminde 16 Yaşındayken İdamla Yargınlandı

Halil Kantarcı, 16 yaşında genç bir delikanlıydı. Bu yıllarda iken Milli Gençlik Vakfı'na üye olduğu, oturduğu mahalledeki meyhanelere saldırdığı ve tehdit ettiği iddiasıyla İstanbul'da gözaltına alındı. Kantarcı, hakkında yapılan asılsız iddialar, iftiralar ve hukuksuz yargılama sürecinin ardından idamla yargılandı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından idamla yargılanan Halil Kantarcı, hakkında yapılan bütüni ddialara ve iftiralara delillerle karşı çıktı. Bunlara üstelik Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince günlerce işkenceye maruz kaldı. 5 çocukluk arkadaşı ile birlikte 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılandı. Yargılanma sürecinde tam 10 yıla yakın hapis yatan Kantarcı, suçsuz olduğu anlaşıldığı vakit hakim kararı ile beraat etti.

Babayı Son Görüş, Son Bakış...

Arında 3 çocuğunu ve eşini ümmete emanet ederek canını dini, vatanı, ezanı ve bayrağı uğranda Rahman'a teslim eden Halil Kantarcı'nın cenazesi Fatih Camiii'nde kılınan cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'na defnedildi. Geride ise ümmete emanet 9 aylık Ömer Tarık, 2,5 yaşındaki Zeynep Serra ve 9 yaşındaki Ali Cihad’ı bıraktı.

Oğul Ali Cihad'ın ise babasına son kez baktığı bu kare yüreklerimizi yaktı...

Karaman Haber
Haber: Oğuz BEKTAŞ

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 16:51
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22