banner56

YARGITAY BAŞKANI, KARAMAN'DA..

KARAMAN (İHA) - Yargıtay Başkanı Doç. Dr. Sami Selçuk, Kopenhag kriterlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

YARGITAY BAŞKANI, KARAMAN'DA..

KARAMAN (İHA) - Yargıtay Başkanı Doç. Dr. Sami Selçuk, Kopenhag kriterlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. 
Karaman'da baronun düzenlediği 'Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü' konulu konferansta konuşan Yargıtay Başkanı Doç. Dr. Sami Selçuk, avukatlara baskı uygulanmaya çalışıldığını belirtti. 
Selçuk, "Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü. Yani savunmanın günü. Ancak savunma da, yargı bağımsızlığının bir parçası olan devlet merkezli bir anlayışın kurbanı olmuştur. Çünkü devlet, insanına hep kuşku ile bakmıştır. Avukatlarımıza da aynı anlayışla bakmış, avukatları da baskısı altına almak isteyen bir anlayış sergilemiştir. Bu yanlış bir tutumdur. Bu yüzden avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü'nde sesini daha çok duyurabilmelerini, vesayetci anlayıştan kurtulmalarını canı gönülden diliyorum" dedi. 
Küreselleşen dünyada bir saniye içinde 500 bin verinin bir noktadan diğer bir noktaya aktarıldığını ifade eden Selçuk sözlerine şöyle devam etti: 
"Dünyada iletişim o kadar gelişmiştir ki, devlet kavramında, ulus kavramında bir değişim bir başkalaşım ister istemez başlamıştır. Küreselleşmenin şartlarına ayak uyduramazsak, Türkiye'yi dünyada zor bir yalnızlık beklemektedir. Küreselleşmede yapacağımız en önemli iş Kopenhag Kriterleri'ni yerine getirmek olmalıdır. Demokrasiyi Türkiye başarabilirse, zaten Avrupa Birliği'nin kapısı kendiliğinden açılacaktır. Türkiye birliğe girmek için değil, kendi iyiliği için demokratikleşmeyi gerçekleştirmeli ve ön plana almalıdır." 
Selçuk, demokrasiye inanılması, uygulanması ve demokraside birleşilmiş olması gerektiğini sözlerine ekledi. 

05.04.2002

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 13:13
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22