banner56

Ücretli poşet uygulaması ne zaman başlayacak?

Çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının azaltılması için plastik alışveriş poşetleri tüketiciye ücretli olarak satılacak.

Ücretli poşet uygulaması ne zaman başlayacak?

Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Peki, ücretli poşet uygulaması ne zaman başlayacak?

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler, 1 Ocak 2019'dan itibaren satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücreti karşılığı verilecek. Meyve, kargo ve kuru temizleme poşetlerinin yer aldığı bazı poşet grupları ise ücrete tabi olmayacak.

Karaman Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bayram Uysal konu ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı:
"Plastik poşetlerin ücretli olarak satışı ile ilgili Kanun Maddesi 01/01/2019 salı gününden itibaren uygulamaya geçiyor. Yalnız ekmek, manav ve şarküteri reyonlarında satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan cift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan 50x35cm ebadından küçük, hışır poşet diye adlandırdığımız atlet ve naylon torba olarak kullanılan poşetler kapsam dışında ücretsizdir. Lakin kasalarda,alışveriş sonrası tüm alışveriş poşetlerini toplu olarak bir büyük boy, markalı ve markasız 15 mikron ve üzerindeki poşete koyan müşterilere 25krş karşılığında poşet verilecektir.''dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER