banner56

Tapuda Yeni Dönem Başlıyor | Artık Yapının %80'i...

Tapu'da Artık Yeni Döneme Geçiliyor

Tapuda Yeni Dönem Başlıyor | Artık Yapının %80'i...

Tapuda artık yen bir dönem başlıyor. Konut, tarla,a arsa alması ve satması artık daha kolay olacak. Tapuda işlemler daha seri ve hızlı yapılacak. Alım satımlarda bürokratik süreçler azaltılıp, alıcı ve satıcının aynı müdürlüğe gitmesine gerek kalmayacak, işlmeler farklı şehirlerden hatta duruma göre yurtdışından bile yapılabilecek.

Bu işlemlerle yeni dönemi başlatacak olan Tapu ve İmar Kanunları'ndaki verilen değişiklik teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Müteahhitlere Sınırlama Artık Hemen Satış Yok

Kanun teklifinde kentsel dönüşüm mağduriyetlerinin yaşanmaması için müteahhitler yapının %80'i tamamlanmadan satış yapamayacak.

Tehlike Saçan ve  Can Güvenliğini Tehdit Eden Yapılara Sıkı Denetim

Yeni yasada metruk, tehlike saçan, can güvenliğini tehdit eden yapıların yıkımlarıda kolaylaşacak. Kararda bu yapılar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yıkılabilecek. Ayrıca risk içeren bütün yapılar tespit edilecek, incelenecek ve envanteri çıkarılacak. Bu binalar daha sonra mahalle muhtarlıklarında ilan edilecek.


2B Arazilerin Başvuru ve Ödemelerinde Süre Uzatıldı

2B arazilerin satışı için geçen yıl Kasım ayında sona eren başvuru ve ödeme süreleri uzatılıyor. Bu arazileri kullanan, satış başvurusunu 16 Aralık 2019'a kadar yapabilecekler. Hazineye ait olan tarım arazilerininde satışı için aynı tarih geçerli olacak. 

Böylesine önemli kararları içeren kanun teklfii, kentsel dönüşümde yaşanılan problemlere resmen neşter vuracak ve önüne geçecek. Kentsel dönüşüm projeşerinde, müteahhitlerle sorun yaşayanlara sözleşmeyi feshetme hakkı getirilecek.

Kaynak: TRT Haber

Karaman Haber

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22