banner56

Şiddetli yağmur tarım alanlarını sular altında bıraktı 

Antalya’da Perşembe günü Kemer, Kumluca ve Firike ilçelerinde yaşanan hortumun yaraları sarılmaya çalışılırken ikinci dalga dün geldi.

Şiddetli yağmur tarım alanlarını sular altında bıraktı 

Sabah saatleride Kumluca ilçesi Salur mahallesinde ortaya çıkan hortum, 3'ü çocuk 5 kişiyi yaraladıktan sonra Doğuya doğru kaymaya başladı. Saat 10.58 civarında Antalya merkez ve Havalimanını da içerisine alacak şekilde saatteki hızı 133 kilometreye ulaşan hortum ve fırtına apronda iki otobüs 1 minibüsü devirdi. Aralarında yolcularında bulunduğu 12 kişi yaralanırken 2 uçakta ve 1 polis helikopterinde hasar meydana geldi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2 kişinin hayatını kaybettiği Antalya'daki hortum felaketinde 2 binanın tamamen yıkıldığını, 21 ağır hasarlı, 208 az hasarlı olmak üzere toplamda 229 binada hasar tespiti yapıldığını açıkladı.

3 gündür etkisi sürdüren şiddetli yağmur sebebiyle Aksu ilçesinde bazı yollarda göletler oluştu. İlçeye bağlı Yurtpınar Mahallesin'den geçen olan Ağla Deresi şiddetli yağmur nedeniyle taştı. Derenin taşması sonucu bir mahallenin yolu kapandı. İlçenin bazı bölgelerinde buğday tarlalarını su bastı, bir hayvan barınağı da suyun içinde kaldı. Yolda kalan bazı vatandaşlara ise komşuları ve itfaiye ekipleri yardım etti. Öte yandan İlçe Jandarma ekipleri de taşan derenin üzerine giderek güvenlik önlemi aldı. Mahallede yaşayan vatandaşlar da derenin üzerinde bulunan köprüye gelerek beklemeye başladı. 

Mahalle Muhtarı Mehmet Başkaya ise yaptığı açıklamada, "2 gündür süren yağmurdan dolayı mahallemizde bulunan dere taştı. Can kaybımız yok. Yağmurdan tarım alanlarımız ve seralarımız etkilendi. Yetkililer de burada çalışıyor. Derenin ıslahı ile ilgili de bir çalışmamız olacak" dedi. 

İHA

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER