KARAMAN Karaman Haber

Eyy Toplum Edep Yahu

Eyy Toplum Edep Yahu
17
03 Ocak 2018 - 14:54

Sizce de bir erkek çıkıp, “Ben artık evin direği olmak istemiyorum!” diye kazan kaldırabilir mi?

Yazar Ayşegül ONURLU

Mesela bir erkek, “Ağlarım tabi, çünkü ben de bir insanım!” diye haykırabilir mi?

Bir erkek çıkıp bir kadına “Ben de kendimi güçsüz hissediyorum, beni koru!” diyebilir mi?

Bence olabilir. Erkeklerin bunları hissettiğinden eminim.

Şimdi kadınlardan önce erkekler merak edip akıllarından geçirmeye başlamışlardır bile, bir erkek nasıl olur da; “sende beni olduğum gibi kabul edebilir misin? Bunca zaman bastırdığım duygularımı,sana anlatmaya korktuğum iç savaşlarımı anlatsam dayanabilir misin?” şeklinde çaresizlikleri ortaya koyabilirler diye.

Biz kadınlar: Eğitim seviyemiz ne olursa olsun, annelerimizin küçük birer kopyasına dönüşüyoruz zamanla. Kendimizden vermekten, feda etmekten, anlamsızca kendimizi hırpalamaktan başka hiçbir şey yapmıyoruz ve bunu acayip kutsal bir erdemmiş sanıp sahipleniyoruz. Bu tabii bize öğretilen bir şey: Fedakâr ve cefakâr kadın rolü doğduğumuzdan bu yana sinsi sinsi aklımıza kazınıyor.

Bizde evlilik iki kişinin yaşadığı bir şey değil kadının tek başına üstlendiği ve ayakta tutmaya çalıştığı bir şey. Evi temizler, yemeği pişirir, bulaşık yıkar, çocuk doğurur, geceleri çocuğa tek başına kalkar, gündüz işe gider, akşam her şey baştan başlar. Bunlarla birlikte güzel ve alımlı olmak zorundadır. Çünkü bunları yapmazsa kocası onu aldatır ve hep beraber, “Aa şekerim sende kendine biraz bakacaksın, kocanı kaptırmayacaksın” deriz

Erkeklerin duygularını saklamalarına, istemedikleri halde “erkek” olmaları hasebiyle pek çok klişe sorumluluk yüklenmelerine ve bunun karşılığında da pek çok şeyi kendilerine hak görmelerine ben bir kadın olarak karşıyım. Sebep, ülkemiz, kadınlar ve çocuklu kadınlar için adeta cehennemin provası gibidir. Küfrün, külhanbeyliğin, kaba saba tüm davranışların erkeklere atfedilmesi, bunları ne yoğunlukta yaparsa o derece erkek, o derece delikanlı, o derece cengaver kabul edilmesi bence çok acınacak bir durum.

Türkiye de çoğu baba evinde, kız, ailenin bir bireyinden çok, bir emanet gibi görülüyor. Zamanı geldiğinde bozulmadan sahibine teslim edilmesi gereken bir emanet.

Bu noktada yazacaklarım aslında cinsellikten çok, kadının aile içerisinde yer edinememesi konusunda toplanıyor. Bu ülkede uzunca süre evlenene kadar bakılması gereken bir ev kedisi muamelesi yapıldı kadınlara.

Nasıl mı? Bakınız kadim zamanlardan beri kıza/kadına hangi göz ve ölçülerle bakılarak hüküm konulmuş toplum tarafından.

 • Kenarına bak bezini al, anasına bak, kızını al: Burada erkeğe seçim şansı veren bir ortam oluşturulmuş.

Neden baba ve oğul değil de, ana ve kız? Çünkü onlar bir meta, alınır ve verilirler.

 • Kız, kendi havasına bırakılırsa, ya davulcuya gider ya zurnacıya: Ne güzel. Kıza tercih hakkı veren tek atasözümüz ama o da güvenmiyor. Ya davulcuya ya zurnacıya gider diyerek, kızların aptal olduklarını ve iyi tercihler yapamayacaklarını ima ediyor.

 • Kız kocaya, oğlan hocaya: Doğudaki ve daha bir çok yerdeki kızlarımızın neden okula gönderilmediklerini anladınız mı? Üstelik kendilerini bekleyen akıbete rağmen. Nasıl mı?

Örneğin: Diyarbakır’da berdel usülü 12 yaşında evlendirilen G.G. erkek çocuk doğuramadığı için baskı görmeye başlıyor ve bunun üzerine kocasından ayrılmak istiyor. Ayrılık talebinin akabinde töre gereği çeyiz sandığına konup kalaşnikofla taranarak öldürülüyor.

 • Kızını dövmeyen, dizini döver: Yani şiddete teşvik ettiği gibi bir de kızlara yönlendiriyor dayağı. Her sıkıntılı meseleyi “kafirlerle yobazlar, modernlerle köylüler” gibi bir noktaya indirgemek, son derece şoven ve sorunu çözmekten uzak bir bakış açısı olur. Çünkü eminim ki aile geleneği, toplumsal değerler, ananeler her ailede belirleyici olabiliyor.

 • Kocana göre bağla başını, harcına göre pişir aşını: Bu da kadınların neden çalıştırılmadığının cevabı değil mi? Koca çalışır, eve ne kadar getirirse ona göre harcayacaksın, asla baş kaldırmayacaksın. Oysa biz nicelerini duyduk, gördük bu şehirde, evdeki emzirilemeyen bebeğin mamaya, annenin de yemeğe ihtiyacı varken her gece içki alemleri yapan kazandığı 3 kuruşu içkiye harcayan.

 • Nikahta keramet vardır: Buyrun bakalım; şimdi kız adamı sevmiyor fakat aile tutturmuş evleneceksin diye…Ne diyorlar? Evlen, bak sonra seversin. Kadına istemediği, belki de hazır olmadığı bir evliliği toplum yine “keramet vardır.” tavsiyesi ile altın tepside sunuyor.

 • Ocağın yakışığı odun, evin yakışığı kadın: Ha odun ha kadın ne farkeder? Uymuş ya birbirine. Kadının yeri evidir gibi bir deyim. Oysa ki kadınlar erkeklerden daha aşağı yaratılmış değildir. Kadın, bir eşya değildir. kadın, stres topu değildir. kadın kuluçka makinesi değildir. kadın, hizmetçi değildir. kadın, bir erkekle kurduğu müşterek hayatını zevkle, keyifle ve istediği gibi yaşamalıdır.

 • On beşinde kız, ya erde gerek ya yerde: Töre cinayetleri. Burada da açıkça görüyoruz ki: Toplum sadece kadınlara değil, erkeklere de acımasız.
  Ayşegül Onurlu
  Toplum kadınları bastırdığı gibi masum ve saf erkek çocuklarını da kaba saba adamlara çevirebiliyor.

 • Tarlanın taşlısı, kızın saçlısı: Saçı yani, belki de şiddet anında iyice kavranabilsin diye.

 • Tarlayı düz al, kadını kız al.

 • Pekmezi küpten, kadını kökten al.

 • Kadın, kocasını isterse vezir, isterse rezil eder: Haydi bakalım. Şimdi kadını onbeşinde zorla evlendir, okutma, kaçmasın diye sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etme sonra kocası bir hata yaparsa bundan kadın sorumlu olsun.

 • Kızını dövmeyen dizini döver.

 • Aslan gibi erkek evlat doğurdu .

 • Kızkısmı.

 • Kadın yerini bilecek .

 • Elinin hamuruyla erkek işine karışma..

Daha ne yazayım bilmiyorum. Türkiye’deki kadınlar yalnızca şimdiki erkeklerle değil yüzyıllar öncesinin bugüne uzanan karanlığı ile de savaşmak zorundalar.
Cinsiyet ayrımcılığı yapılan her yerde sesinizi yükseltmek zorundayız.

Şu da bir gerçektir ki kadınların mutsuzluğunun bir başka sebebi de kadınların erkekleri yetiştirme biçimidir..

Editör : Bünyamin KATIRCI / KARAMAN.ORG
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorumunuz Yapabilirsiniz.

© Karaman.org Karaman Haberleri Karaman Güncel Son Dakika Haberleri Karaman Bilgi Karaman Tarih Karaman Canlı Yayın Karaman Nöbetçi Eczanel Karaman Tv