O Kredilerde Süpriz Düzenleme: Faiz Alınmayacak

Resmi gazete yayımlanan süpriz düzenlemeyle, orman köylülerine kullandırılacak kredilerden faiz alınmayacağı, mücbir sebep halinde ise söz kredilere ait taksitler bir yıl boyunca faizsiz olarak ertelenebileceği öğrenildi.

Reklam
Reklam
O Kredilerde Süpriz Düzenleme: Faiz Alınmayacak
08 Ağustos 2020 - 11:04

E-Devlet'ten Başvurular Yapılacak

Süpriz bir şekilde yapılan düzenlemeyle yönetmelikte belirtilen her türlü kredi başvurusu dilekçe, e-Devlet veya kurumun resmi elektronik ortamı üzerinden yapılabilecek.

Bu krediler verilirken ise, konuyla ilgili tecrübeli, eğitim görmüş, alanında uzman veya o konuda çalışanlar tercih edilecek. Ayrıca şehidin dul ve yetimleri ile anne, baba, kardeşleri ve gaziler öncelikli olarak kuraya tabi tutulmadan kredilerden yararlandırılacak.

Faiz Alınmayacak

Bu kararla birlikte orman köylülerine kullandırılan ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları kredilerinden faiz alınmayacak. Dış kaynaklı projeler kapsamında özel amaçlı kredi sağlayan kuruluşlardan kaynak temin edilmesi halinde, söz konusu kaynaklar ve bunun karşılığı bütçeye konulacak tutar, kaynak sağlayan kuruluşun öngördüğü faiz oranı ve diğer şartlara uygun kullandırılacak.

Mücbir Sebepte de 1 Yıl Erteleme

Deprem, sel, doğal afet, salgın hastalık gibi mücbir sebep hallerinde, kredi desteği verilen orman köylüleri ve kooperatiflerin 45 gün içerisinde talep etmeleri ve bölge müdürlüğünce düzenlenecek raporun uygun görülmesi halinde, kredi taksitleri 1 yıla kadar faizsiz olarak ertelenebilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum