banner56

Memur ve Memur Emeklisi Maaşlarının Zamları Belli Oldu

Türkiye'de bulunan milyonlarca memur ve memur emeklisinin ilgilendiren maaş zammı açıklaması sonunda geldi. İşte detaylar...

Memur ve Memur Emeklisi Maaşlarının Zamları Belli Oldu

Türkiye bulunan 3 milyon 200 bin memur ve yaklaşık 2 milyona yakın memur emeklisinin dört gözle beklediği, 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılacak zam oranları açıklandı.

İşte Memur ve Memur Emekli Maaşlarının Zam Oranları

5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında yapılan teklif toplantısında uzlaşma sağlanamadı. Hükümetin vermiş olduğu teklifi sendikalar kabul etmeyerek basın açıklamaları, grevler ve iş bırakma eylemleri yaptı. Sonuç olarak hakem kuruluna taşınan konuda kurul, kararını şu şekilde verdi. Kurul hükümetin vermiş olduğu son teklifi dikkate alarak memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 4, ikinci 6 ayında yüzde 4, 2021'nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 3 oranında zam yapılmasına karar verdi.

Buna göre 2020'nin ilk 6 ayında en düşük memur maaşı 2.623 lira olacak.

Memur-Sen Verilen Bu Kararı Değerlendirecek

Memur-sen ise verilen bu karara ilişkin değerlendirmesini bugün yapacak. Memur-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, "Bugün itibarıyla incelemeleri bitiren Hakem Heyeti, kamu görevlilerinin 2020 ve 2021 yıllarında alacakları zam oranları ve haklar ile ilgili nihai kararını verdi. Verilen bu karar sonrasında yeni değerlendirmeler ortaya çıkmıştır. Yetkili konfederasyon Memur-Sen olarak bu değerlendirmeleri Perşembe (29.11.2019) günü saat 11'00'de Genel Merkezimizde kamuoyu ile paylaşacağız." denildi.

Karaman Haber
Haber: Oğuz Bektaş / Ekonomi

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22