Karaman Ticaret ve Sanayi Odası, 2020 Yılı Nefes Kredisinin Ayrıntılarını Açıkladı

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, Karaman Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Çavaş ve Denizbank Karaman Şubesi Müdürü Erhan İlik 2020 Nefes Kredisi Projesi hakkında bir araya gelerek açıklama yaptılar.

Reklam
Reklam
Karaman Ticaret ve Sanayi Odası, 2020 Yılı Nefes Kredisinin Ayrıntılarını Açıkladı
28 Nisan 2020 - 21:23

Yapılan yazılı açıklamada,

“Üye işletmelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere geçtiğimiz dönemlerde başarıyla gerçekleştirilen Nefes Kredisi projesi tekrar başlatılmaktadır. Krediye İlişkin protokol 27 Nisan 2020 tarihinde Denizbank ve Kredi Garanti Fonu ile imzalanmıştır.

Bu çerçevede üyelerimiz, Denizbank Şubesi'ne başvuruda bulunarak kredi kullanabileceklerdir. Bunula birlikte ilerleyen haftalarda kamu bankalarımızın da projeye dahil olması ihtimal dahilindedir.

Üyelerimizin kullanacağı kredi 2020 yılı sonuna kadar anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılı 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam en fazla 20 ay vadeli olacaktır. Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı yıllık %7,50 olacaktır. Daha fazla üyenin krediden faydalanabilmesini teminen Hazine ve Maliye Bakanlığı ile KGF arasında imzalanan protokol çerçevesinde kullandırılacak kredilerin limiti 3 milyon TL ve altında cirosu olan işletmeler azami 50.000 TL, 3 milyon TL ile 25 Milyon TL (dahil) arasında cirosu olan işletmeler azami 100.000 TL kullanabilecektir.

KOBİ'ler krediye başvurabilmek için öncelikle oda ve borsamızdan açıklama olarak “Nefes Kredisi başvurusu içindir” ibareli faaliyet belgesi alacaklardır.

Kredi kullandırımında maddi teminat istenmeyecektir. Kredi değerlendirme sürecinde Oda/Borsamız kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir.

Protokol imzalanan bankalar KGF'ye ödenecek %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf komisyon talep etmeyecektir.

Ülkemizin de içinde bulunduğu bu zor zamanda elini taşın altına koyan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 365 Oda/Borsa ve Denizbank'a teşekkürlerimizi sunarız. Nefes Kredisi'nin Ülkemize ve üyelerimize hayırlı olması dileğiyle, saygılar sunarız. “ ifadelerine yer verdiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum