banner56

Dolarda Sert Yükseliş

Son Günlerde Dolarda Sert Yükseliş Başladı. Peki Bunun Nedeni Ne? Dolar Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Dolarda Sert Yükseliş

Suriye'nin toprak bütünlüğünün Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğunu ilan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından Dolar bu hafta 5.45 seviyesinden 5,76 seviyesine  çıktı. Ve böylelikle Türk Lirası dolar karşısında yüzde 5.7 değer kaybetti!.. Dolar/TL dün haftayı 5.76 seviyesinin hemen altında kapattı. Haftaya 5.45 seviyesinden başlayan dolar/TL haftayı 5.76’nın altında bitirdi. Peki Dolar neden yükseliyor?.. Dolar daha ne kadar yükselir?.. Dolar, dış güçlerin etkisiylemi yükseliyor?.. 
Konu ile ilgili açıklama yapan bazı ekonomistler, dolar kurunun TL karşısında değer kazanmasının en büyük etkisinin, Türkiye'nin bir çok üründe dışa bağımlı olmasına bağlıyor. Yerli üretim adı altında üretilen bir çok ürünün ham maddesi bile dışarıdan geliyor. Sanayi üretimimizdeki yavaşlama, yerli üretimin dışarıya bağımlı olması ve son günlerde gıda ürünlerininde dışarıdan ithal edilmesi, dolar kurunun artmasına en büyük etkenlerden biri. Diğer bir etken ise, dışarıdan gelecek yatırımların büyük bir hızla azalması. Geçtiğimiz yıllarda ABD'nin mortgage kredisi batağı ile Türkiye'ye ve daha bir çok ülkeye yönelen sıcak paranın, üretim yerine rant sağlayabilecek konut, beton yatırımlarında kullanılması, dolar kurunun artmasına en büyük sebeplerden biri olarak gösteriliyor. 
Dolar kurunun artmasına bağlı olarak yükselen yakıt, gübre, sertifikalı tohum (ithal tohum) fiyatları, çifçilerimize artan maliyet olarak geri dönüyor. Bunun karşısında üretim politikalarının geliştirilmesi yerine ithala olan talebimiz yine Türk Lirasının Dolar karşısında değer kaybetmesini sağlıyor.İthal-dolar ilişkisi doğru orantılı olarak artmaktadır. 
Daha geçen günlerde gündeme gelen ''25 ilde patates üretiminin yasaklanması'' kararı ardından sıfır gümrük vergisiyle patates, soğan ithal ediyor olmamız, yerli tohum yerine ithal tohuma teşvikler vermemiz ve daha bir çok üründe yerli üretime destek vermek yerine dışarıya bağımlı hale getirecek tarım politikaları geliştirmemiz, etkenlerden sadece biri.
Dolar/TL dün işlem saatlerinde 5.60'ın da üstüne çıkarken, ekonomi yönetimi gün boyu sessizliğini korudu. Merkez Bankası yüzde 24 faizle bir haftalık repo ihalelerini askıya aldığını ilan etmesi piyasaya sıkı para politikası anlamında bir mesaj olduğu fakat doların ateşini çok da düşürmedi. Akşam saatlerine doğru dolar/TL 5.70'in de üzerine tırmandı. İşlem hacminin düşük olduğu gece ilerleyen saatlerde dolar/TL 5.84'ü de aştı. Gözler pazartesi günü Merkez Bankası'nın piyasayı nasıl fonladığına çevrilecek. Merkez Bankası'nın piyasayı gecelik faiz oranı olan 25.50'ten fonlaması bekleniyor fakat bazı uzmanlar yüzde 27'lik geç likidite penceresinden de fonlama yapılabileceğinin altını çiziyor.

ALBAYRAK: NİSANDA PLAN AÇIKLAYACAĞIZ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün gece canlı yayında açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak dünkü olağanüstü kur hareketi sonrası, “”31 Mart yerel seçim sonucu ne olursa olsun, seçim sonrası önümüz çok açık. Atılacak adımlar hazır, önümüzdeki hafta bir kısmını paylaşacağız. Nisan ayıyla birlikte yol haritasını açıklayacağız” diye konuştu.
eski Amerikan Merkez Bankası (Fed) ekonomisti Erkin Şahinöz dolarda 5.40 seviyesinin aşılmasının önemli bir direnç noktası olduğunu söyledi. Şahinöz, “5.40 önemli bir dirençti, kur orayı geçti, 5.50'yi de bugün geçinde Merkez Bankası önlem almak amacıyla böyle bir hamle yaptı. Yerinde bir hamle bu. Ama kurdaki yükselişin önüne set çekebilir mi? Çok zor. Benim endişem 5.65'inde üzerinde kapatması. 5.65'in geçilmesi halinde hareketin hızlanabileceğini vurgulamakta yarar var.” ifadesini kullandı.

NALBANTLI: 5.45 KISA VADEDE GERİ ÇEKİLMELERDE DESTEK

Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı konu hakkında sozcu.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. Hane halkının döviz alımının da bu yükselişte etkili olduğunu söyleyen Nalbantlı, “15 Mart haftasında 4 milyar dolar artan döviz mevduatı 23 haftadır sürekli yükselerek 175.8 milyar dolara yükseldi. Kurda 5.54-5.55 bölgesinin önemli olduğunu düşünüyorum. 5.55 üzerinde kalıcılık sağlanırsa 5.65-5.70 bölgesine doğru bir hareket olabilir. 5.45 ise kısa vadede geri çekilmelerde destek olacak bölge olarak izlenebilir.” diye konuştu.

ÖKTE: MERKEZ’İN HAMLESİ ÖNEMLİ

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) TL'deki negatif ayrışmadan rahatsız olup piyasaya örtülü bir faiz artırımıyla müdahale etmesini, çok önemli bir gelişme olarak değerlendirdi.
Işık Ökte Foreks'e yaptığı açıklamada, “Merkez Bankası’nın dün lirada yaşanan 2’ye 1 negatif ayrışmadan (JPM gelişen ülke kurlar endeksi dolara karşı %1.1 satılırken, liranın %2.2 satılması) rahatsız olup piyasaya örtülü bir faiz artırımıyla müdahale etmesi çok önemliydi. Çünkü gelen dolar talebinin sadece yabancı kurumsal tahvil satışlarından değil, lokallerden de kaynaklandığını görüyorduk. Ancak şu anki fiyatlamalarda, TL likiditesinin sıkıştırılmasının ve liranın açığa satılmasının daha maliyetli hale getirilmesinin dolar/TL üzerinde etkili olmadığını görüyoruz. TCMB rezervlerinin 2 haftada 6 milyar dolar erimesi ve jeopolitik risklerinde lira fiyatlamasına girdiğini görmek zor değil.”

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22