banner56

Binlerce Ton Karpuz Ektiler, Ama Alıcı Bulamıyorlar

Bursa'da kapuz üreticileri ektikleri binlerce ton karpuza 30 kuruşa bile alıcı bulamıyor.

Binlerce Ton Karpuz Ektiler, Ama Alıcı Bulamıyorlar

Bursa'nın en verimli ovasının bulunduğu Mustafakemalpaşa ilçesinde köylüler binlerce ton karpuz ve domates ekti.

Geçen sene gayet güzel olan karpuz fiyatları bu yıl neredeyse dibe vurdu. Bir dönüm karpuz tarlasına bin 800 lira masraf yapan karpuz üreticisi çiftçiler, karpuzun kilosunu 30 kuruştan satıyor. Bir dönümden 6 ton karpuz elde edilmekte. Fakat karpuz 30 kuruşa düşmesine rağmen halen talip yok. Tarlalarından topladıkları tonlarca karpuzu traktörleriyle hale getiren üreticiler saatlerce halde alıcıları bekliyor. Çoğu üretici alıcı bulamazken, daha fazla zarar etmemek için bu karpuzları 15-20 kuruşa satmak zorunda kalıyor.

Geçen yıl 80 kuruştan satılan salçalık domates de bu yıl artık 45 kuruştan alınmaya başladı. Üreticiler malesef bu üründen de para kazanamıyor. Durumlarının içler acısı olduğunu belirten çiftçiler, buna bir ân önce çare bulunmasını istiyor.

Topladıkları karpuzu 30 kuruşa satmak için saatlerce müşteri beklediklerini ifade eden müstahsiller, "Bu yıl karpuz fiyatları çok ucuz. Alıcı da yok. Elimizdeki mahsûlü satarsak, para kazanmak bir yana, tarlaya yaptığımız masrafı ancak çıkartacağız. Geçen yıl 80 kuruş olan salçalık domates bu yıl 45 kuruş. Ondan da para kazanmıyoruz. Çünkü masraflar çok fazla. Bu yıl zarardayız" dediler.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22