Başkan Erdoğan'dan Çiftçilerimize Müjde

Başkan Erdoğan, “Çiftçilerimizi desteklemek ve onlara yol göstermek amacıyla mesleki eğitim kurumları açmayı planlıyoruz”

Reklam
Reklam
21 Kasım 2019 - 16:31

2020 yılına ait bazı müjdeleri de çiftçilerle paylaşan Erdoğan,

“Ülkemizdeki besicilik sektörünün korunmasına verdiğimiz önemi biliyorsunuz. Son 1.5 yılda zorunlu olmadıkça et ithalatı yaptırmadık. Bu hassasiyetimizi 2020 yılında da devam ettireceğiz.

15 bin kıyı balıkçısını ilgilendiren desteklemeler

Su ürünleri konusunda yeni bir dönemin kapısını açan kanun değişikliği meclis tarafından kabul edildi. Balık yetiştiricilerine desteklemelerimiz ödendi. Toplam da 15 bin kıyı balıkçımızı ilgilendiren desteklemeleri de önümüzdeki ay ödeyeceğiz. Avrupa’nın ve ülkemizin ilk tarıma dayalı ihtisas organize su ürünleri yetiştiricilik bölgesini 16 bin 500 ton kapasiteyle kuruyoruz.

Orman çalışanlarına prefabrik ev

Ormancılık faaliyetlerinde çalışan vatandaşlarımızın arazi şartlarında güvenli sağlıklı ve konforlu bir şekilde barınmalarını teşvik edeceğiz. Orman çalışanlarının maliyetinin yüzde 20’si hibe kalan kısmı faizsiz kredi şeklinde prefabrik evler edinmelerini sağlayacağız.

Çiftçilerimize ek gelir temini kapsamında...

Çiftçimize ek gelir temini kapsamında bin köye bin tıbbi aromatik bitki bahçesi kurulmasını hedefliyoruz. Yazılımı, tasarımı, üretimi yerli ve milli elektrikli traktörümüzün tanıtımını hasat bayramında yapmıştım. Şimdi de elektrikli traktörün farklı bir modeli ile kendi yürür ilaçlama makinesi üretim aşamasına geldi. Bitkisel üretimimizi önümüzdeki yıl yüzde 5 artırarak yaklaşık 125 milyon tona yükseltmeyi planlıyoruz.

Sertifikalı tohum üretimi

Sertifikalı tohum üretimimizi de yine yüzde 5 artırarak 1,2 milyon tona tohum sektörümüzün pazar büyüklüğünü ise 1,4 milyar dolara çıkartmayı planlıyoruz. Cumhuriyet tarihinde ilk defa sofralık zeytini 2019 yılında fark ödemesi desteği kapsamına aldık. Sofralık zeytinin kilogramına 15 kuruş destek vereceğiz.

Küçükbaş hayvan varlığını artırma hamleleri

Önümüzdeki yıl küçükbaş hayvan varlığını artırmada hamle dönemimiz olacak. 56 milyon küçükbaş rakamını yakalamak istiyoruz. Küçükbaş sürü büyütme projesi kapsamında sürüye katılan hayvan başına ilave 100 lira destek vereceğiz.

Tavukçuluk üretimini garanti altına alacak sistem kuruldu

Ülkemizin tavukçuluk üretimini garanti altına alacak sistemi kurduk. Yılda 220 bin adet yerli et ve yumurta amaçlı damızlık civciv üretimi yapılmasını sağlıyoruz. Bu damızlıklar kullanılarak 30 milyon tavuk üretilebilecektir.

Çay üreticileri desteklenecek

Çay üreticimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Önümüzdeki yıl yaş çay alım miktarı 650 bin tona, ihracat dahil kuru çay satışı da 115 bin tona çıkacaktır.

Doğal kaynaklar ve orman varlığımız korunacak

Doğal kaynaklarımızı korumaya devam edeceğiz. Korunan alan sayısını 599’dan 605’e çıkaracağız.

Orman varlığımızı 2020 yılı sonunda 22,9 milyon hektara ulaştıracağız. Zirai don tahminlerini 493 ilaveyle 922 ilçemizin tamamına yaygınlaştırıyoruz.

Baraj sayısı çoğalacak

Baraj sayımızı 856’ya çıkarmayı ve depolama hacmini 178 milyar metreküpe ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Yusuf Yaylalı
  1 yıl önce
  Ölme eşşegim ölme bahar gelsin yonca bitsin de vereyim gibi bir politika
 • Ali Kemali Armutlu
  1 yıl önce
  Bu destek, hibe,teşvikler,çiftçi camiasının % kaçını kapsıyor,acaba, zeytine 15 krş ?