banner56

Bakan Selçuk Zam Oranlarını Açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında belirlenen zam oranlarını açıkladı.

Bakan Selçuk Zam Oranlarını Açıkladı

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren ve dört gözle beklenen 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri 4’üncü toplantısı gerçekleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri 4’üncü toplantısında zam oranlarını açıkladı.

Bakan Selçuk zam teklifini açıkladı

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde; kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarında 2020 ve 2021 yıllarında uygulanacak artışlara ilişkin Kamu İşveren heyetinin teklifini açıklayan Bakan Selçuk, "Kamu çalışanlarımızın maaşlarında; 2020 yılının birinci altı aylık döneminde yüzde 3.5, ikinci altı aylık döneminde yüzde 3, 2021 yılının birinci altı aylık döneminde yüzde 3, ikinci altı aylık döneminde de yüzde 2.5 oransal artış yapılmasını; her altı aylık dönem sonunda gerçekleşen enflasyon oranının, o altı aylık dönemde yapılan artış oranını aşması halinde; aradaki farkın bir sonraki altı aylık dönemin başlangıcından itibaren, kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerine yansıtılmasını teklif ediyoruz" dedi. 

"Biz yeni bir teklif bekliyoruz"

Memur - Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise hükümetin zam teklifinin kabul edilebilir olmadığını söyleyerek, "Bu teklif ne Memur- Sen'in ne sahanın istekleri, ne piyasanın gerçekleriyle uyumlu bir teklif değil. Bu teklifi son derece cılız buluyoruz. Bu oranlar ne gerçekçi, ne yeterli. Dengelemeden bahsedildi. Faiz oranları düştü. Bize getirilen teklif bir dengelemeyi içermiyor. Yeni bir teklif bekliyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Bu teklif, ne bütçe ne ülke gerçeği ile uyumlu. Biz yeni bir teklif bekliyoruz" dedi.

Kamu -Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise, "Bizim taleplerimizle teklifler arasında büyük farklar var. Bu teklifleri Kamu Sen olarak kabul etmiyoruz. Biz gerçekleşen enflasyon üzerinden bir değerlendirme yapıp. zamların o şekilde masaya getirilmesini talep etmiştik. Bu teklifi asla kabul edemeyiz. Bu teklifin yeniden gözden geçirilip revize edilmesi gerekir. Revize edilmezse elbetteki sendikalar, büyük bir güç. Demokratik tepkilerini ortaya koymaktan imtina etmeyecektir. Federasyon bir kararlılık ortaya koyarsa bizde desteğimizi ortaya koyacağız. Biz bu rakamları hiç bir şekilde müzakere edilebilir, üzerinde konuşulabilir olarak görmüyoruz" diye konuştu. 

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22