banner56

Okul Tatilleri İle İlgili Yeni Düzenleme | Artık Yaz Tatilleri ...

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK Okulların Yeni Tatil Düzeni İle İlgili Açıklama Yaptı

Okul Tatilleri İle İlgili Yeni Düzenleme | Artık Yaz Tatilleri ...

Merakla beklenen okulların yeni tatil düzeni ile ilgili açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK'tan geldi.

Yapılan açıklamada yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılıyor ve bir hafta erken kapanıyor. Ancak bu durum  toplam tatil süresini kısaltmıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK'un yaptığı açıklamadan önemli notlar şu şekilde;

"Nisan ve Kasım'da birer haftalık ara tatil olacak. Bizim yaz tatilini kısaltmamız söz konusu değil. 11 haftaya düşürülmesi, yüzde 10'luk indirimden söz ediyoruz.

Ara tatillerde öğretmenler, okullar kurumsal işleyişe yönelik bir takım öz değerlendirmeler yaparak çeşitli iyileştirmelere gidecekler. Yapılandırılmış ara tatillerde; çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı veriliyor. Öğretmenlerimiz çok yoruluyorlar. Ara tatillerde yeni bir yapılanma söz konusu. Birer haftalık tatillerin, sadece tatil olarak değerlendirilmemesi, çocukların eğitimsel faaliyetlere katılması da hedefleniyor.

Her tatilin bir teması söz konusu olacak. Bilim, kültür, sanat, spor gibi, bazı geziler, fuarlar da bu ara tatillerin konusu olabilecek.

Huzurevleri ziyaret, yardımlaşma faaliyetleri, aile faaliyetlerine imkan sağlayacak. Ve sonuç olarak şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Temel olarak şu söylenebilir. Son tahlilde, eğitim sisteminin daha verimli çalışabilmesi, çocuklarımızın bıkmadan eğitim-öğretim süreçlerini yaşayabilmeleri için bir fırsat sağlamaya çalışıyoruz. Bunu sadece takvimin değişmesi gibi ele almamakta fayda var. Öğretmenlerimizin, velilerimizin eğitim-öğretimin içinde çok daha aktif biçimde bulunmakla ilgili, bu tatillerin daha etkili kullanılmasıyla ilgili özet olarak şunu söyleyebiliriz; "Bu çalışma takviminin detaylarını çeşitli yönetmelikler ve yönergelerle planlama imkanımız olacak." dedi.

İŞTE YENİ TATİL DÜZENİ

Bu düzenlemeye göre okulları bir hafta erken açılıyor ve bir hafta erken kapanıyor. Fakat bu durum okulların toplam tatil süresinde her hangi bir kısaltma yapmıyor.

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. (Bu tatil hafta sonuda dahil olmak üzere 9 gün sürecek.)

25 Kasım 2019'dan 17 Ocak 2020'ye kadar birinci eğitim öğretim dönemi devam edecek.

Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleride dahil olmak üzere 16 gün sürecek.)

İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi ise 3 Şubat 2020'de başlayacak.

06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil veilecek.  (Hafta sonu tatilleride dahil olmak üzere 9 gün sürecek.)

13 Nisan 2020'de başlayacak olan ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran'da tamamlanacak ve 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22