İmaret Dergisi 17.Sayısı

İmaret Dergisi 17.Sayısı
banner52
İmaret Dergisi 17.Sayısı

Kemal Sayar’ın “Hatırlanan geçmiş, kayıt altına alınmış geçmişten çok daha geniş bir ülkedir. (…) Neyi unuttuğumuzu hatırlamak, ‘geçmişin susturulduğu’ anlara dönüp bakmak demektir. Neyin hatırlanması gerektiğini belirlemek demektir.” cümleleriyle başlayan İmaret dergisi, on yedinci sayısında “Şehirde Unutulanlar” dosyasıyla çıkıyor okurlarının karşısına.

İslâm Medeniyeti’nin şehirlerinin hatırlatmak üzere kurulmasından, modern zamanın metropollerinde unuttuklarımıza kadar birçok konuya değinilen dosyada Karaman’da unutulan isimlerine ve geleneklerine de yer veriliyor. Dr. Kâmil Uğurlu, Mustafa Özdemir,  Yasemin Akkuş, Talat Duru, Yusuf Yıldırım, Ahmet Küçükcicibıyık, Şeref Acar, Osman Nuri Koçak, Hasan Erkan, Hacı Osman Ünüvar, Mustafa Doğan, Burhan Yemiş dosyada yer alan isimler. Yakup Özkaraalp ve Mehmet Çalışkan tarafından Karaman’da unutulan gelenek ve merasimler üzerine yapılan mülakatta ise köstek kesmeden kavurgaya; fergaba çıkmaktan düğünlerde bayrak dikme merasimlerine kadar birçok değer yeniden hatırlatılıyor.

Yeni Şafak gazetesi yazarlarından Yusuf Kaplan ile yapılan mülakatta ise Mekke, Medine ve Medeniyet ilişkisi ön plana çıkıyor.  Aynı konunun ipuçlarını bulabileceğimiz bir diğer yazı da Mehmet Kurtoğlu’nun Şehir ve İnsan başlığını taşıyan yazısı. İnsan ile şehir arasındaki ilişkiyi anne-çocuk arasındaki ilişkiye benzeten yazarın bir diğer yazısı da Konya’da Sürgün Bir Şair: Siverekli İbrahim Refet başlığını taşıyor. Fatih Müderrisoğlu Amasya’yı, Semih Erbay ise Mudanya’da Tahir Paşa Konağı’nı yazmış.

Feyzullah Tunç ve Mustafa Doğan’ın fotoğraflarıyla görsel açıdan da oldukça zengin olan dergide Gülten Kahraman ve Şeyma Acar’ın da çizimlerine yer verilmiş. Ayrıca dergide Esra Doğan, Bülent Bera Acar, Ayça Bilge Yemiş gibi genç yazarlara yer verilmiş olması da İmaret dergisi için ayrı bir başarı kabul edilebilir.  Karaman Belediyesi’nin kültür hizmeti olan İmaret, “Kapımız açıktır girene; Lokmamız helâldir yiyene” sloganıyla şehre dair sözü olanlarla yoluna devam ediyor.
Dergimizi okumak için Tıklayın

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2015, 14:53
banner36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER