banner56

Yıllık İşletme Cetveli İçin Son Tarih

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası, yıllık işletme cetveli için son tarihi hatırlattı.

Yıllık İşletme Cetveli İçin Son Tarih

Odadan yapılan açıklamada,

"Bilindiği üzere 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu'na göre Sanayi Sicil Belgesi alan kuruluşların her yıl Nisan ayı sonuna kadar “Yıllık İşletme Cetveli” verme zorunluluğu bulunmaktadır.

İlimizdeki Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin 2019 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvellerini, 30 Nisan 2020 günü saat 24:00'a kadar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı web sayfasından veya e-devlet üzerinden Sanayi Sicil Belgesi Sistemine elektronik ortamda girmeleri gerekmektedir. 2019 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini belirtilen tarihe kadar girmeyen işletmelere İdari Para Cezası 1.586,00 (binbeşyüzseksenaltı) TL. uygulanacaktır.

Ayrıca Sanayi Sicil Belgelerinin vize işlemleri 2 yılda bir yapılmakta olup, vize tarihi en son 2018 yılı ve belge tarihindeki gün-ay dikkate alınarak vize işlemleri için İl Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'ne müracaat edilmesi gerekmektedir. Vize işlemlerini yaptırmayan sanayi işletmelerinin Sanayi Sicil Belgeleri geçersiz sayılacağından, bu belge ile sağlanan haklardan yararlanamayacaklardır.

Yine; 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu'nun 1'inci maddesinde yapılan tanım ve Sanayi Sicil Tebliğinin 12'inci maddesinde belirtilen ürün sınıflaması esas alınarak işletmelerin sanayi siciline kayıt zorunluluğu bulunmaktadır. İşletmelerin üretime başlama tarihinden itibaren 2 ay içerisinde sanayi siciline kayıt olamaları gerekmektedir. Sanayi siciline tescilini yaptırmamış olan işyeri ve işletmeler için 2020 yılı içerisinde uygulanacak idari para ceza miktarı 1.586,00 (binbeşyüzseksenaltı)TL.dir.

İlgilenen tüm üyelerimize önemle duyurulur." denildi.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22