banner56

Araç Sahiplerinin Dikkatine | Yeni Düzenleme

LPG tüplerinin muayene, deney, bakım ve tamirinde yeterlilik belgesi alacak işletmeler, başvurularda artık sanayi sicil belgesinin yerine sadece ticaret sicil belgesini bulunduracak.

Araç Sahiplerinin Dikkatine | Yeni Düzenleme

Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) tüplerinin muayene, deney, bakım ve tamirinde yeterlilik belgesi alacak olan işletmeler başvurularda sunacak oldukları belgelerde düzenlemeye gidildi. Bu işletmelerden müracaat sırasında, iş yerlerinin kapalı ve açık alanlarını belirtme zorunluluğuda kaldırıldı. Müracaat sırasında ise artık sadece ticaret sicil belgesi istenilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "LPG Tüplerinin Muayene, Deney, Bakım ve Tamiri Yeterlilik Belgesi Verilmesine İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" dün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Şematik Gösterim Uygulamasıda Sona Erdi

Müracaat sırasında gerekli olan belgelerden birisi olan "Periyodik muayeneden başarılı şekilde geçen tüplerin ilgili standarda uygun işaretlenmesinde kullanılacak sembolün yeterli büyüklükteki A4 kağıdında şematik gösterimi" uygulaması da sona erdi.

Ayrınca, "Tüp ve Tüp Demetlerinin Dolum ve Periyodik Muayenelerinin Usul ve Esaslarına İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" de mükerrer sayıda yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Dolum Yeterlilik Belgesi alacak tesisler için, "Gazın üretim ve/veya dolum, depolama ve piyasaya arzına dair teknik donanımın ilgili teknik düzenlemelere uygun olduğuna dair beyan, miktar, kapasite ve özelliklerine ilişkin bilgi ve belgeler" ile "Tüpün omuz kısmındaki işaretlemeleri kaybolmayacak şekilde boyama yapılması için boyama ünitesi veya tüpün boyasının yapılabileceği bir tesisle yapılmış sözleşme" istenmeyecek.

Ayrıca, "Dolum esnasında dolumcu tarafından her bir gaz türü için kullanılacak Tüp Dolum Talimatı'nı yazılı ve şematik olarak gösteren ve kontrol aşamasında iş yerinde görülecek şekilde dolumcu tarafından hazırlanan doküman" da talep edilmeyecek.

Kaynak: Yeni Akit

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22