Libya, Haftar Güçlerinden Türkiye'ye Küstah Tehdit

Kendilerini Milli Libya Ordusu Olarak İlan Eden Muhalif Haftar Güçleri Türkiye'yi Tehdit Etti

29 Haziran 2019 - 20:54 - Güncelleme: 29 Haziran 2019 - 21:10

Trablus'un yakınlarında bulunan stratejik bir kasabanın BM'nin desteklediği meşru hükümet tarafından geri almasında Türkiye'nin yardımlarının etkili olduğunu ileri süren, kendisini Milli Libya Ordusu olarak ilan eden muhalif Haftar güçleri dün Türkiye'nin Libya karasularındaki gemilere tehdit etti.

Libya’nın doğu ve güney kısımlarını tamamen elinde bulunduran Emekli General Halife Haftar’ın Milli Ordu İsmini verdiği kuvvetlerle meşru olan hükumete karşı savaşıyor.

Haftar’ın Milli Ordu Sözcüsü olan Ahmed al-Mosmari, son zamanlarda Trablus Savaşı sırasında Libya topraklarının hayri meşru Türk saldırısı altına girdiğini ileri sürüp, Libya Milli Ordusu'na Libya Sularında bulunan Türk Gemilerini ve Libya'da çalışmakta olan firmaların stratejik noktaların meşru hedef olduğunu ve saldırı emrini verdiğini söyledil.

Ne dediğini bilmeyen bu adamlar "Libya'da çalışan Türk'lerinde tutuklanacağını" söyledi

Birleşmiş Milletler tarafından destek gören Libya hükümeti kuvvetleri, Başkent Trablus’un 100 km yakınlarındaki Garyan kasabası Haftar taraftarlarından geri almıştı.

Garyan'ın ele geçirilmesinde en çok Türkiye'nin desteği olduğunu ileri süren Haftar taraftarları sözcüsü Ahmed al - Mosmari, Türkiye’ye ve Türkiye’den yapılan uçuşların askıya alındığını ve Libya’daki Türk vatandaşlarının tutuklanacağını söyledi.

Bu durumda tabi geçmişten günümüze kadar, koskoca 7 düvelin, en yoksul zamanlarında bile sesini kesmiş, asırlarca dünyaya hükmetmiş, günümüzde bile halen kendini ve sınırlarını savunma durumuna bağlı olarak taarruz halinde olan ülkemizi, yani Türkleri daha tanıyamadıklarını göstererek kendilerini alkol alıp "O kedi buraya gelecek" durumuna düşürmüş oldular.

YORUMLAR

  • 0 Yorum