KARAMAN Karaman Haber

Çiğli Köyünde Obruk Oluştu

Çiğli Köyünde Obruk Oluştu
52
03 Eylül 2018 - 10:29

Karapınar ilçesi Çiğli Köyünde mısır tarlasında büyük bir obruk oluştu.

Karapınar ilçesi Çiğli Köyün’de Zekeriya Dinler ait mısır tarlasında 50 metre çapında 25 metre derinliğinde büyük bir obruk oluştu.
Zekeriya Dinler , Çiğli köyü Poyraz mevkisindeki mısır tarlasına geldiğinde tarla ortasında büyük bir obruğun oluştuğunu gördü.

KONYA ve KARAMAN ovasında yaşanan kuraklık ve yeraltı sularının çekilmesiyle birlikte özellikle Karapınar çevresinde yer kabuğu çatlaklıkları ve obruk oluşumu arttı.

Dünya’nın nazar boncuğu olarak bilinen Meke Gölü ile tanınan Karapınar İlçesi’nde irili ufaklı 100’ün üzerinde obruk bulunuyor. Ancak bu yıl kuraklık ve yeraltı sularının hızla çekilmesiyle obruk oluşumu ve bu oluşuma neden olan yerkabuğu çatlaklıkları arttı.

YER ALTI SUYU KULLANIMI OBRUK OLUŞUMUNU TETİKLİYOR

Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Doç. Dr. Fetullah Arık, yeraltı suyu kullanımının obruk oluşumunu tetiklediğini söyledi.

ÇİĞLİDE BÜYÜK OBRUK OLUŞTU…Ne ilk nede son olacak! Bölgede geçmeyen yer kalmıyor…Dün göçen Çiğli Köyündeki büyük obruk..Bölgede Mısır ekimibi yasaklayın artık

Karaman paylaştı: 3 Eylül 2018 Pazartesi

Foto: Emrah Konukçu

Obruk nedir nasıl oluşur?
Obruk oluşumu, son zamanlarda Konya ve çevresinde sıkça rastlanabilen doğa olayları arasında yer almaktadır. Obruk oluşumunun ardından olayın yaşandığı arazide genellikle silindir benzeri yapılar oluşmaktadır. Bu yapılar çöküntünün türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. İşte, Obruk nedir soruna cevap niteliğindeki detaylar
Obruklar, karstik çözünme sonucu oluştuğu gibi, karst çukurlarının tavanlarının çökmesiyle oluşur. Obrukların derinlikleri birkaç metreden başlayarak birkaç yüz metreye kadar inebilir. Bazılarının biçimi silindire benzer ve dibi görünür, bazılarında ise görünmeyen dip kısım bir mağaraya açılır ve çok derinlere kadar iner. Obrukların bazılarının dibinde su, bazılarında ise karbondioksit ve kükürtlü gazlar vardır.

Yeraltı suyu seviyesindeki antropojenik etkiye bağlı hızlı düşüm, kendi içinde karstlaşmaya bağlı dinamik bir süreç yaşayan ve doğal afet olarak tanımlanabilecek obruk gelişimini de dolaylı olarak etkilemektedir.

Geçmişte düşük nüfus yoğunluğu, sınırlı tarım ve sanayi alanları gibi nedenlerden dolayı bir tehdit olarak algılanmayan obruklar, günümüzde bu faktörlerin daha geniş alanlara yayılmasına bağlı olarak, insan yaşamı açısından tehlike yaratabilecek konuma gelmiştir.

Editör : Bünyamin KATIRCI / KARAMAN.ORG
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorumunuz Yapabilirsiniz.

© Karaman.org Karaman Haberleri Karaman Güncel Son Dakika Haberleri Karaman Bilgi Karaman Tarih Karaman Canlı Yayın Karaman Nöbetçi Eczanel Karaman Tv