CHP Karaman Milletvekili Ünver, "9 Milyar Dolar İthalat Yaptılar, Hayvancılığı Bitirdiler"

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de konuşma yaparak hayvansal yem fiyatlarında artış yaşandığını belirterek konuşma yaptı.

Reklam
Reklam
Reklam
CHP Karaman Milletvekili Ünver, "9 Milyar Dolar İthalat Yaptılar, Hayvancılığı Bitirdiler"
10 Şubat 2021 - 11:13
Vekil Ünver yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"Yemek 1 Yılda %46 Zam Yapıldı


“Üç, dört ay öncesine göre dövizde düşüş yaşanırken hayvansal yem fiyatları düşmek yerine artmaya devam ediyor.” şeklinde başlayan Ünver; “Son bir yıllık dönemde yem ham maddelerindeki fiyat artışı yüzde 60 olmuştur. Bu da karma yem fiyatlarına yüzde 46 olarak yansımıştır. Artan yem ve girdi maliyetleri nedeniyle Türkiye'de besicilik ve sütçülük faaliyeti sürdürülemez hâle gelmiştir.

Bakanlık Yerli ve Milli Üreticiye Sahip Çıksın

Yem ve girdi maliyetlerinin arttığını fakat buna rağmen çiğ süt ve et fiyatlarında aynı oranda artış yaşanmadığını ifade eden Ünver; “Bu nedenle, üreticiler süt veren ineğini kesime göndermiş, kestirdiği kasaplık hayvanının yerine de yeni besi hayvanı koymamıştır. Bu durum üretimin düşmesi, dolayısıyla hayvansal gıda krizi ve enflasyon demektir. Son 17 yılda, 9 milyar dolarlık hayvan ve hayvansal ürün ithal eden Tarım Bakanlığı'nı yerli üreticiye sahip çıkmaya ve yerli ve millî üretici karşısında göreve davet ediyorum.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum