Cehaleti Aydınlatan Öğretmen!

Muhammed Ensar Ağca yazdı...

Reklam
Cehaleti Aydınlatan Öğretmen!
20 Şubat 2021 - 17:48

Peygamber Efendimiz, beşeri alemin en büyük muallimidir.

Efendimiz, veda hutbesinde “size iki şey bırakıyorum bunlara sımsıkı sarıldığınız müddetçe asla yolunuzu şaşırmazsınız. Bunlar Allah’ın kelamı olan Kuran’ı Kerim ve benim sünnetimdir” buyurarak kendisinin hayatının ve davranışlarının öğretici nitelikte olduğunu belirtmiştir. O, insanlığın cehaleti aydınlatan rehberi, öğretmeni ve önderiydi. O’nun öğretmenliği ise günümüze kadar ulaşmıştır. Doğru yolun, hak ve hakikatin yalnızca Allah’ın yolu olduğunu, korkulacak şeyin ise dilden çıkan kelimelerin olduğunu vurgulayarak hayırlı olanın eline diline ve beline sahip çıkmak olduğunu buyurmuştur. Bir şeyi öğretmek kadar, nasıl öğretildiğini de önemsemiş ve usulün asıldan önce geldiğini belirtmiştir..
Peygamberimiz (s.a.v), samimi, güzel ahlaklı, öğrenmek isteyeni geri çevirmez ve zaman mekan gözetmeden muhattabının seviyesini dikkate alır ve uygulayarak öğretirdi. Her zaman sabırlıydı. En önemlisi de O, “emin” sıfatını en güzel gösteren ve uygulayandı.

Bir gün Hz. Ayşe’nin (ra) kendisine Hz. Peygamber’in ahlakını sorduklarında “Siz Kuran okumuyor musunuz? Onun ahlakı Kuran’dır” cevabını vermesi de Efendimiz’ in hak ile batılın nasıl ayırt edileceğini bizlere göstermesi, cehaleti aydınlatması tüm insanlığa rahmet elçisi olarak gönderildiğinin en güzel göstergesidir.

           İslam ile insanların hayatı değişmiş ve insanlar yolunu hakikate çevirmişlerdir. Bu durum ise Batı ve Batı’nın Müslümanlara karşı tutumu ile çelişmektedir.
O dönemi iki şekilde değerlendirebiliriz. Birisi batının o durumuna rağmen Geothe’nin Efendimiz’i rüyasında görüp Müslüman olması, eserleri inceleyerek ulaştığı sonuçları ise yazı ile değil şiirle anlatmasıdır. İkinci ise Müslümanlar hakkında yazılanların çift taraflı ele alınmasıdır. Şiirden çıkardığımıza göre Geothe’ ye göre dünyanın sonu gelmiş, tarih amacına ulaşmış ve İslam ile insanların önü açılmıştır.
Dünya antient ve modern olarak ikiye ayrılmış antient; insanın ilk cennetten çıkarılması, modern olarak ise Hz. Peygamber’in tebliği ile başlamıştır. Şeklinde değerlendirmeler olmuştur.
       Tarih yazarlığına baktığımızda ise; eski ve modern çağın olduğunu bunlarında İslam’dan önce ve sonra olarak ayrıldığını görebiliriz. Fakat daha sonra Orta Çağ ile Müslümanlar tarih dışına itilmeye çalışılmıştır. Ancak tüm bu durumların yanı sıra Batı Avrupalılar ise bilimden sanata, sağlıktan eğitime her türlü konuda Müslümanları örnek almışlar, attıkları gelişme yönündeki adımları Müslümanlardan aldıkları , bilgiler ışığında yapmışlardır. Bugünün dünya konjonktürüne baktığımızda ise bize yakın gelen tutumların İslamiyet’ten esinlenildiğini ve bu sebeple yabancılık çekmediğimizi görmekteyiz. İslam basit bir yapı değildir, İslam medeniyettir. İslam insanların yolunu aydınlatan adeta karanlığı aydınlığa çeviren bir ışıktır, insanlık için bir pusula niteliği taşımaktadır. Al-i İmran suresinde belirtildiği üzere;

“Allah katında tek din İslam’dır.”

Muhammed Ensar AĞCA

YORUMLAR

  • 0 Yorum