banner56

Son Zamanlarda Oluşan Obrukların Çoğalması Bekleniyor

Konya, Karapınar ve Karaman'da neredeyse 300'den fazla obruk oluştu. Peki Bu Obrukların Oluşması Devam Edecek Mi?

Son Zamanlarda Oluşan Obrukların Çoğalması Bekleniyor

İç Anadolu bölgesinde neredeyse 300'den fazla obruk oluştu. Halende küçükte olsa yenileri eklenmeye devam ediyor. Uzmanlar ise bu çöküntülerin doğal jeolojik bir durum olduğunu ve sayılarının artacağını belirtiyor. Karapınar Türkiye'nin rüzgar erezyonuna maruz kalan bölgelerin başında gelen 50 bin nüfuslük bir ilçe. Yer altı sularının çekilip, toprağın ise gözçmesi ile bu obruklar oluşuyor. Karapınar'da geçtiğimiz günlerde yaklaşık 20 metre derinlik ve 15 metre çapında bir obruk daha oluştu. OIuşan obrukların çevresinde tel örgü ile çevrilmesine rağmen yeni oluşan ve olaşacak olan obruklar tehdit oluşturmaya devam ediyor.  

Obrukların Sayısının Artması Bekleniyor

Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah ARTIK, obrukların kontrol edilmesinin imkansız olduğunu, sadece yer altı sularının kullanımın kontrol edilebileceğini belirtti. 

“Obruk oluşumu genellikle doğal jeolojik olaylara bağlı. Bu şu anlama geliyor, bölgedeki tabaklar suyla karşılaştığı zaman çökme yapıyor ve obruk oluşuyor. Obruk geçmişten beri oluşan bir şey. Geçmişte Konya’da oluşan birkaç obruk sayısı özellikle 2000’lerden sonra hızlı bir şekilde artmaya devam etti. 2010 ile 2018 arasında 60’a yakın obruk oluştu. Her yıl sayıları giderek artıyor. Son altı ay içerisinde 12 adet obruk oluştu. Bu sayının daha da artacağı öngörülüyor" dedi.

Obrukların Oluşmasının Nedeni Yeraltı Suları

Prof. Dr. Fetullah ARIK obrukların oluşmasının temel sebebinin yeraltı sularının kullanımı olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; "Yer altı suları doğrudan obruk oluşturacak faktör değildir belki ama hem jeolojik yapı, hem kuraklık hem de fazla su kullanımı obruk oluşumunu artırıyor. Obrukların sayısı arttıkça artık can kaybının yaşanma olasılığı da artıyor” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 13:52
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22