Eyiste Viyadüğü'nün Yapımına Devam Ediliyor

Konya'nın Hadim ilçesi Toros Dağları üzerinde bulunan Eyiste Deresi'nde yapımına başlanılan Eyiste Viyadüğü'nün çalışmalarına son hız devam ediliyor.

14 Eylül 2019 - 16:16 - Güncelleme: 14 Eylül 2019 - 16:30

İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesini birbirine bağlayacak olan viyadükte çalışmalar bitip hizmet açıldığında Karaman-Alanya arası 2 veya 2 buçuk saate kadar inecek.

Eyiste Viyadüğü Dünya'nın en büyük viyadükleri arasında ikinci, Türkiye’nin de ilk yüksek ayaklı viyadüğü olarak tarihe geçecek.

Eyiste Viyadüğü'nün toplam uzunluğu ise tam bin 372 metre.

Dengeli konsol yapım metoduna göre yükseklikleri 42 metre ve 165 metre arasında değişen 8 adet orta ayak ve 2 adet kenar ayak üzerinde projelendirilen Eyiste Viyadüğü bu özelliği ile Türkiye'nin en yüksek ayak yüksekliğine sahip karayolu köprüsü konumuna gelecek. 

Eyiste Viyadüğü 12,50 metre gabarili çift yol platformuna göre aynı temele oturan iki farklı köprü şeklinde projelendirildi. Gidiş-geliş güzergahında ikişer şeritten toplam 4 şerit olarak hizmet verecek.

Çalışmalar 250 kişilik personel ekibi ile aralıksız sürüyor

29 Aralık 2016 tarihinde yapım çalışmalarına başlanılan, 229 milyon 472 bin 975 TL sözleşme bedelli Eyiste Viyadüğünün bitim tarihi ise 2020 yılı olarak öngörülüyor.

Eyiste Viyadüğü yapım işinde; 400 bin metreküp kazı, 140 bin metreküp beton, 48 bin ton demir/donatı imalatı gerçekleştirilecek.

Yapım çalışmaları 250 kişilik personelle aralıksız olarak sürdürülen Eyiste Viyadüğünün tamamlanmasıyla birlikte, Türkiye'nin kuzey ve güney aksının önemli arterlerinden biri olan Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında zaman, seyahat konforu ve sürüş emniyeti ile yol standartlarının yükseltilmesi ve ülke ekonomisine de önemli oranda katkı sağlanması hedefleniyor.

Aynı kriterler Karaman-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında da çok büyük etkili olacak.

İHA

(Fotoğraflar 16 Haziran 2018 yılına aittir.)

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • durmus yetisti
    1 yıl önce
    evet 8 Ayda 2019 orda gecdim bence inanki hic gerek olmayan bir yatirim getirisi sifir Trafik araba yogunlu hic yok niye yapildi diye soruyom oraya yapilack olan yatirimi Antalya Alanya arasina yapilamli acilen lampada duruyon arkandaki araba nerdeyse ustune cikack 3 kere lampada kaza oluyordu otoband olmali antalya Alanya konya o daha mantikli arti hizli tren olabilir