banner56

Can Cekişen Bir Değer "Meke Gölü"

Karaman'a Sadece 85 Km Uzaklıkta Bir Miras...

Can Cekişen Bir Değer "Meke Gölü"

Meke gölü Karaman'a yalnızca 85 km uzaklıkta.

Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan bu değer uzmanlar tarafından jeolojik bir miras olarak kabul ediliyor. Yaz ayları ve sıcakların gelmesi ile birlikte gölün suyunun neredeyse tamamı kuruyor. Bu sene yağışların yoğunluğu nedeni ile Karaman'da da bir çok baraj ve gölet doluluk seviyesine ulaştı. Meke gölüde kısa sürelide olsa dolarak doğa severlere muhteşem görüntüler sundu.

Meke krater gölünün etrafına dolan suda kan kırmızı renge dönüştü. Uzmanlar 8 bin yıl önce son patlaması ile şuanki şeklini alan gölün suyunun kırmızıya dönmesinin nedeni olarak, bölgedeki bakteri ve mikroorganizmaların yoğunluğu olarak yorumluyor. Dünya'da sayılı olan bu krater 21 Temmuz 2005 yılında Dünya Mirası sit alanı olarak belirlendi.

Fakat Meke Gölünün sadece yağışlardan sonra o güzel ve doğal görünümüne kavuşmasıda doğa severleri üzüyor. Son zamanlarda yer altı kaynak sularının yoğun kullanımı nedeni ile Karaman'da dahil olmak üzere Konya ovasında 350'ye yakın obruk oluştu. Eski görünümü ile şuanki görünümü arasında gözle görülür büyük bir fark olan Meke Gölü can cekişen büyük bir değer.

Karamanlı gazeteci ve yazar Hasan ÖZÜNAL'da geçtiğimiz günlerde Meke Gölü'nü ziyaret etti. ÖZÜNAL Meke Gölü hakkında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; "Bir harika güzellik can çekişiyor." dedi.

Karaman Haber

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22