banner56

Burayı Görenler Mest Oluyor

Toros Sıra Dağlarının Kuzeydoğusunda Bulunan Bolkar Dağları'nın Zirvesi, Karagöl ve Çinili Göl

Burayı Görenler Mest Oluyor

Torosların Kuzeydoğusu'ndaki Bolkar Dağları'nın zirvesinde bulunan Karagöl ve Çinili Göl görenleri mest ediyor. Yaz aylarının en sıcak dönemlerinde göl manzarası görmek ve kar keyfi yapmak isteyenler buraya akın ediyor.

Niğde, Adana ve Mersin sınırında bulunan Bolkar Dağları'nın yaklaşık 2650 rakımlı tepesinde bulunan Çinili Göl ve Karagöl, kar kalıntıları, birbirinden güzel endemik çiçekler, bulutların arasında kalan dağ manzarası ile doğa severlerin, fotoğraf tutkunlarının, stres atmak isteyenlerin, hayatın yorucu işlerinden bunalanların kendisine geleceği muhteşem bir doğa olmasından dolayı insanların büyük ilgisini çekiyor.

Burada hafta sonunu çadırda kamp yaparakta geçiren bazı doğaseverler bulunuyor. Karagöl'de hafta sonu çadırda kamp yapan doğaseverlerden birisi olan Taner CANPOLAT, bölgenin Türkiye'nin tanıtımı için oldukça büyük bir güzellik olduğuna dikkat çekerek; "Ters lalesi, Toros Kurbağası, endemik bitkileri ile kaplı bu krater gölü kamp alanı için de mükemmel. Şehrin gürültü ve stresinden uzak doğa ile iç içeyiz. Değişik yükseltilere ulaşabiliyor, bu mevsimde karla da iç içe olabiliyorsunuz. Türkiye’nin her yerinde buraya gelenler oluyor" dedi.

Bölgede bulunan doğarseverlerden Havva YALÇIN'da lüks otel odaları yerine doğada çadırda kalmanın kendisi için daha keyif verici olduğunu belirterek; "Adanamızda böyle güzellikte bir yerin olduğunu belki de bilmeyenler var. Herkesi bu güzellikleri görmeye çağırıyorum" dedi.

Bolkar Dağları içerisinde, Karagöl, Çinigöl, Alagöl gibi irili ufaklı bir çok krater ve tektonik göl barındıran muhteşem bir yer. Yaklaşık 60 hektar alan büyüklüğünde olan Karagöl’ün en derin yeri 12 metre civarında. Karagöl, dünyada sadece kendi içerisinde yetişen ses çıkarmayan Bern Sözleşmesi ile de koruma altına alınmış olan Toros kurbağalarını (Rana Holtzi) barındırıyor.

Koruma altına alınmış ve Türkiye'nin gerçekten önemli yerlerinden birisi olan Karagöl ve Çiniligöl’e ulaşmak için araçlarla Meydan yaylasında geldikten sonra yaya olarak iki etap halinde yaklaşık 1,5 kilometre tırmanmak gerekiyor. 

İhlas Haber Ajansı

Karaman Haber

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 11:40
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22