Burası Yerköprü Şelalesi | Muhteşem Manzaralar

Mersin'in Mut İlçesi Ermenek Çayı üzerinde bulunan yeşilliklere bürünmüş derin bir vadi içinde Yerköprü Şelalesi, muhteşem manzarası ile ziyaretçilerinin gözlerini kamaştırıyor.

17 Temmuz 2019 - 12:55 - Güncelleme: 17 Temmuz 2019 - 14:01

Geçen yıl tam 28 bin kişinin ziyaret ettiği Yerköprü Şelalesi, bu yılda oldukça çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamakta.

Mersin'in önemli turizm merkezlerinden biri olan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından da tabiat anıtı olarak tescillenen doğüa harikası Yerköprü Şelalesin, bugünlerde Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlıyor. Yerköprü Şelalesi bundan 110 milyon yıl önce kretose yaşlı kireçtaşlarının faydanlanması sonucunda çok dar kaynak suyun varlığıyla ortaya çıktı. 

Ermenek Çayı'nın çok sarp bir kanyondan çıkış notasında bulunan bu muhteşem şelale, 29 metre kadar yüksekten aşağıya dökülüyor. Şelalenin döküldüğü yerin arkasında bir mağara ve berrak bir göl bulunmakta. Şelalenin kendisini oluşturan 200 metre uzuluğunda, 10 metre genişliğinde ve tabanı göl olan su tünelinin içerisindeyse doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer almakta. 

Köprü görevi yapan mağaranın da Gezende Barajı'ndan gelen suyla beslenmesi ve kayanın dibindeki gözden çıkan suyun birleşme yerindeki hareketlilik serinliği getirirken, suyun düştüğü noktada da oluşan güzellikler izleyenlere muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Buraya gelen ziyaretçiler, asma köprü üzerinden 204 basamak inilip yaklaşık 600 metre yürüyerek şelaleye ulaşıyor. Geçen yıl 28 bin kişinin ziyaret ettiği şelaleye bu yıl da oldukça yoğun ilgi var. Günde ortalama 100 ile 150 kişinin ziyaret ettiği şelaleyi vatandaşlar kişi başı 5 lira vererek gezebiliyor.

Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Yerköprü Şelalesi'nin Türkiye için önemli bir yer olduğunu belirterek, "İnsan doğayla ilgili güzel bir ortam görmek istiyorsa mutlaka Yerköprü Şelalesi'ni gezmek zorunda. Yerköprü ile ilgili hem Milli Parklar hem Orman Bölge Müdürlüğü ve valiliğin çok ciddi yatırımları var. İnsanların çok rahat bir şekilde doğayla iç içe harika bir şelale izleniminde gezip, dolaşabileceği bir yer. Biz bunun için Mut'un şanslı olduğunu düşünüyoruz. Sadece Mersin değil, herkesi burayı gezmeye davet ediyoruz" diye konuştu. 

İhlas Haber Ajansı / Özel Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum