Bakan Koca Güzel Haberi İlk Kez Verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran ayı içinde 20 yaş üstü herkesin aşılanacağını bildirerek "Türkiye'nin Aşı Sorunu Kalmamıştır" dedi.

Reklam
Bakan Koca Güzel Haberi İlk Kez Verdi
22 Mayıs 2021 - 09:31

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan Bakan Koca ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında çok önemli gelişmelerin olduğunu aktardı.
Koca haziran ayı içinde 20 yaş üzeri herkesin aşılanacağını bildirirken, "Türkiye'nin aşı sorunu kalmamıştır" dedi.
BioNTech ile yapılan anlaşmanın önemine vurgu yapılırken Rusya ve Çin aşısının bu saatten sonra gelmese bile, Türkiye'nin herhangi bir aşı sorununun kalmadığını belirtti.
"Sputnik ve Sinovac'la yaptığımız anlaşmalar var. Oralardan gelecek aşılar var... O aşıları da bekliyoruz. Ama bugün öyle bir noktadayız ki... Sputnik ve Sinovac hiç gelmese bile sorunumuzu çözmüş durumdayız.

"Bu zamana kadar gelen aşılarda hep şöyle bir uygulama yapılıyordu. Gelen aşıların ikinci dozu yedekleniyor ve elde tutuluyordu. Belli bir sürenin ardından da yedeklenen o aşılar yapılıyordu.

Mayıs sonu / haziran başı itibarıyla gelecek olan 30 milyon aşı için böyle bir uygulama yapılmayacak."

"30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız. BioNTech'in birinci dozu, yüzde 78 oranında bir koruma sağlıyor. O korumadan yararlanacağız. Bu bizim için önemli bir kazanım olacak. Böylece yaza daha güvenli girmiş olacağız."

Bakan Koca, ikinci doz aşının, ikinci parti aşıların gelmesiyle yapılacağını söyledi. Yani birinci dozu yaptırmış olanlar, temmuz ayında ikinci dozu yaptırmış olacaklar. Ve bu yeni gelişmeyle birlikte Bakan Koca, "Haziranda 50 yaş üstü aşılanacak" sözünü de yeniledi.

Bakan Fahrettin Koca, bundan sonraki sürecin nasıl yürüyeceği konusunda da önemli ipuçlarına değindi:

"Aşının yaygın olarak yapılmasıyla birlikte artık kapanmadan ziyade kişisel korunmanın esas olduğu bir sürece geçeceğiz. Kişisel kontroller olacak. Kişisel koruyucu tedbirleri arttıracağız. Yasaklamaları ise azaltacağız."

12 yaşındakiler aşılanacak mı?

"BioNTech aşısının 16 yaşa kadar bir sorun teşkil etmediği otoriteler tarafından tespit edildi. ABD, 16 yaşa kadar aşı yapıyor. Biz de eylül sonuna kadar 16 yaş üstünü aşılamış oluruz diye düşünüyorum. Bu arada BioNTech'in 12 yaş üstüne yapılıp yapılamayacağına dair bir araştırma var. O araştırmanın sonucu birkaç hafta içinde netleşecek. O durumda da 12 yaşa kadar inebiliriz."


YORUMLAR

  • 0 Yorum