banner56

Ermenek'te Dağdan Kopan Dev Kaya Parçası Köy Yoluna Düştü

Karaman'ın Ermenek İlçesinde Dağdan Kopan Dev Kaya Parçası Köy Yoluna Düştü

Ermenek'te Dağdan Kopan Dev Kaya Parçası Köy Yoluna Düştü

Olay, Karaman'a bağlı Ermenek ilçesinin Gökçekent Köy yolunda meydana geldi. 

Edinilen bilgilere göre, son zamanlarda bölgede yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle toprak zeminde yumuşama oldu. Toprağın çamurlaşması ve yumuşamasınından dolayı dağdan kopan yaklaşık 20 ton ağırlığında dev kaya parçası yuvarlanarak Gökçekent köyü ile birlikte üç köyün ilçeye bağlantısını sağlayan yola düştü. Dev kaya parçasının yola düştüğü esnada yoldan geçen araç veya kimsenin olmaması büyük bir faciayı önledi. Düşen kaya parçası yolu tek şeritli olarak trafiğe kapattı. 

Olaya şahit olan bazı köylüler, dev kaya parçasının düşmesinden önce küçük kaya parçalarının düşmeye başladığını söylediler.

Jeoloji Mühendisi Mikail TÜLER; “Kaya düşmelerinin meydana geldiği bölgelerde de karbonatı fazla olan marn bulunmaktadır. Bu kayalarda zamanla yağmur ve rüzgar etkisine bağlı olarak oyulmalar ve deforme olmalar meydana gelir. Bu bölgelerde yapılması gereken patlatma veya kırıcı kullanılarak tehlikeli olan yerleri tıraşlamaktır. Bu tıraşlama bize yaklaşık 20 yıl gibi bir zaman kazandırabilir. Ağaçlandırma yapılarak da bir önlem alınabilir, istinat duvarının yapılması bence mantıklı değil” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 14:41
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22