Anadolu Mektebi Öğrencileri, Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov'u Anlattı

Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Karaman Anadolu Mektebi öğrencileri, "Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov" panelinde dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'u anlattı.

Reklam
Anadolu Mektebi Öğrencileri, Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov'u Anlattı
01 Temmuz 2021 - 13:46
Programın açış konuşmasını Karaman İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan yaptı.  “Karaman’ımıza misafir olan tüm katılımcılara hayırlı akşamlar diliyorum” diyerek konuşmasına başlayan İl Müdürü Mehmet Çalışkan, “Bu yıl ilkini Mustafa Kutlu ile, ikincisini Milli Şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy programı ile gerçekleştirdiğimiz panellerin ardından, bu akşam Cengiz Aytmatov’u öğrencilerimiz bizlere anlatacak. Kendi topraklarından yoğrulan eserleriyle dünyaya uzanan, milli değerlerini evrensel bir dille okuyucuya aktaran Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov’u eserlerinden yola çıkarak öğrencilerimizin diliyle tanıyacağız inşallah” dedi.


“Başak misali, okudukça olgunlaştılar”
Anadolu Mektebine 2017 yılında dâhil olduklarını ifade eden Çalışkan, “Projeye dâhil olan öğrencilerimizle gerçekleştirilen 7 panelle daha yakından gördük ki öğrencilerimiz, ülkemize ve dünyaya mal olmuş milli ve yerli yazarları tanırken, milletimize ve insanlığa dair sorumluluk bilinciyle de yetişmeye başladılar.  Başak misali okudukça dolmaya doldukça, fikri anlamda, akademik anlamda, davranış anlamında daha da olgunlaştılar. Bu çerçevede faaliyetleriyle günden güne, gelenekten geleceğe kök salan yazar okumaları projesini ortaya koyan başta Sami Hocamız olmak üzere Anadolu Mektebi icra kuruluna, koordinatörlerine ve öğretmenlerine, bizi biz yapan değerlerle öğrencilerimizin yetişmesine sağladığı katkılardan dolayı ilimiz ve eğitim camiamız adına teşekkür ederim. İlimizdeki 4 okuldan Anadolu Mektebine dâhil olan 68 öğrenciye kitap ve okuma aşkları, panellerde ortaya koydukları emekleri için ayrıca teşekkür ediyorum, desteğimiz daim olacak inşallah. Programın hayırlara vesile olması temennisiyle saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum” diye konuştu.


Panel Başkanlığını Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Esra Yenievli’nin yaptığı oturumda, TOBB Fen Lisesi öğrencisi Çağla Onuralp “Cengiz Aytmatov ve Hayat”, TOBB Fen Lisesi öğrencisi Ali Kemal Çelikli “Cengiz Aytmatov'da Umut”, 15 Temmuz Şehit Muhammet Yalçın Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Zühal Özden “Cengiz Aytmatov'da Mankurtlaştırma”, Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Rüya Tokgöz “Türk Dünyasının Ortak Değeri Cengiz Aytmatov” ve Karaman Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Hasibe Zülal Çetinkaya “Umudun Romanı: İlk Öğretmen” konu başlıkları ile panelist olarak görev aldılar.


Panelistlerin Cengiz Aytmatov ve eserlerini konu alan sunumlarının ardından Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Nebi Uysal bir değerlendirme konuşması yaparak yazarın hayatı hakkında bilgi verdi. İdris Nebi Uysal, “Anadolu Mektebinin adında Anadolu var, yerlilik ve millilik var. Anadolu Mektebi insanları okumaya davet ediyor. Bu projeyi hayata geçiren, uygulayan ve sürdüren kişilere teşekkür ediyorum” dedi.


“Cengiz Aytmatov, çalışkanlığın ve asla pes etmemenin sembolüdür.”
Cengiz Aytmatov Türk dünyasının önemli bir değeridir diyen Uysal, “Cengiz Aytmatov için çok şey söylenebilir. Cengiz Aytmatov, çalışkanlığın ve asla pes etmemenin sembolüdür. Üreten ve memleketinden kopmayan bir isimdir. Doğduğu ve büyüdüğü köyü sürekli ziyaret edip bağını koparmayan birisidir. Ayrıca Cengiz Aytmatov yerli bir karakter olup milli bir sestir. Cengiz Aytmatov’un hayat hikâyesini okuduğunuzda ötekileştirilen bir isim olmuştur. Babası halk düşmanı yaftası ile yargılanır ve kurşuna dizilir.  Cengiz Aytmatov ailesinden kopmayan birisi olmuştur. Eserleriyle tüm dünyanın kabul ettiği benimsediği bir isim. Yapmış olduğu çalışmalarla Cengiz Aytmatov’u anlatan öğrencilerimizi tebrik ediyor, bundan sonraki okumalarında başarılar diliyorum” şeklinde konuştu. 


“Kitap seli içerisinde öğrencinin doğru kitapları okuması önemlidir.”
İdris Nebi Uysal’ın ardından bir değerlendirme konuşması yapan Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü katılımcıları selamlayarak konuşmasına başladı. Anadolu Mektebinin bir okuma yolculuğu olduğunu ifade eden Sami Güçlü, “Anadolu Mektebi okumalarının öğrencilere çok önemli faydaları var. Kitap seli içerisinde öğrencinin doğru kitapları okuması önemlidir. Dolasıyla bu konuda daha yaygın olan yöntem her ülkenin eğitim sistemi içerisinde kendi toplumunun ortak paydası olan ortak değerleri yüceltmek, büyütmek isteyen bir anlayışla bu klasik eserleri okunmasını sağlar. Anadolu Mektebi bugün bu yöntemle Türkiye’nin bütün bölgelerinde çok sayıda ilimizde uygulanıyor. Salgın dönemine rağmen illerimizde çok önemli çalışmalar yapıldı. Anadolu Mektebi öğrencilerine milli bir şuur vermek, kendi sanatını ve tarihini sevdirmek adına yazarları okutmak bizleri mutlu ediyor. Anadolu Mektebi öğrencilerinin Cengiz Aytmatov’u okumaları ileriye dönük önemli kazanımlar elde etmelerini sağlayacaktır. Düzenlenen programda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 
Program iyi dilek ve temennilerin ardından son buldu.

Programın videosuna ulaşmak için tıklayınız: https://youtu.be/4SEGCeREUz8

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum