KARAMAN -Karaman Sayfa Karaman Haber

2018 -2019 Yılı Eğitim- Öğretim Yılı Toplantısı Yapıldı

2018 -2019 Yılı Eğitim- Öğretim Yılı Toplantısı Yapıldı
1
14 Eylül 2018 - 11:42

Okul güvenliği, uyuşturucu ve uyarıcı madde ile mücadele, eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik toplantı Karaman Valisi Sayın Fahri Meral başkanlığında gerçekleştirildi.

Piri Reis Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya; Vali Fahri Meral, Belediye Başkan Vekili Duran Kabaağaç, Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Çınarsoy, Ermenek Kaymakam Vekili İbrahim Gökmen, İl Emniyet Müdürü Fikret Bayraktar, İl Jandarma Komutanı İsmail Şahin, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Nurettin Doğan, İl Sağlık Müdürü Hasan Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Servet Türegün, okul müdürleri, rehberlik öğretmenleri ile okul aile birliği başkanları katıldı.

Toplantının açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdür Vekili Nurettin Doğan yaptı. Okul güvenliğine yönelik yapılan hazırlıkları katılımcılarla paylaşan Nurettin Doğan, “Okullarımızın çevre güvenliğinin etkin bir şekilde sağlanabilmesi ve olayların kayıt altına alınması amacıyla, merkezdeki tüm okullarımıza kamera kayıt sistemi kurulmuştur. İnternet ve oyun salonlarında yapılan denetimlerle her türlü bağımlılığa yönelik çalışmalar yürütülecektir. Geçtiğimiz yıl Rehberlik Araştırma Merkezimiz tarafından koruyucu ve önleyici çalışmalar maksadıyla bilinç kazandırmaya yönelik düzenlenen projelere; mahremiyet, sosyal beceri, bağımlılıkla mücadele, internet güvenliği, psikoeğitim konularında düzenlenen seminer, konferans ve eğitimlere yenileri ilave edilerek bu yıl da devam edilecektir” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Nurettin Doğan’ın konuşmasının ardından toplantıda, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gündem maddeleriyle ilgili sırasıyla sunumlar yapıldı.

Sunumların ardından ilgili kurum müdürleri ile birlikte gündem maddelerini değerlendiren Vali Sayın Fahri Meral, uyuşturucu ve madde bağımlılığının yanı sıra teknoloji bağımlılığı gibi gençliğimizi tehdit eden unsurlarla topyekûn mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Vali Meral konuşmasının devamında okul güvenliği, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele, eğitim kalitesinin arttırılması, okul önleri ve yakın çevresinde öğrencilerin kötü alışkanlıklar edinmesine ve suça sürüklenmesine sebep olabilecek alkol, sigara, tütün gibi maddeler ile kesici, delici yaralayıcı ve buna benzer diğer unsurların satılması, taşınması ve bulundurulmasının önlenmesine ilişkin olarak ilgili kurumlar tarafından tedbirlerin alınmasını istedi.

Okul önünde ve çevresinde okulla ilişkisi bulunmayan ve öğrenciler için risk oluşturacak şahıslar hakkında Valiliğin 08.11.2017 tarih ve 2017/10 sayılı kararı uygulamaya yetkili olduklarını belirten Vali Sayın Fahri Meral, eğitim – öğretim ortamını olumsuz etkilediği değerlendirilen metruk bina ve yapılar ile çocukların internet ve oyun salonlarında zararlı etkilerden korunmasına yönelik ilgili kurumlar tarafından tedbirlerin alındığını ve gerekli denetimlerin sıklıkla yapılacağını ifade etti.

Vali Sayın Fahri Meral ayrıca konuşmasında İçişleri Bakanlığı tarafından “2018 – 2019 Eğitim Öğretim Döneminde Okulların Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri” konulu genelgeye göre, tüm okullar için kolluk kuvvetleri personelinden “Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi” görevlendirildiğini de sözlerine ekledi.

Öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde eğitim ve öğretimlerine devam edebilmelerinin yanı sıra gençleri ve gençliği zararlı alışkanlıklardan korumak için ilgili kurum ve paydaşlarla birlikte hareket edilmesinin zorunlu olduğunu dile getiren Vali Meral, konuşmasının sonunda 2018 – 2019 eğitim öğretim yılının öğrenciler, öğretmenler ve veliler için hayırlı olması dileklerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorumunuz Yapabilirsiniz.

© Karaman.org Karaman Haberleri Karaman Güncel Son Dakika Haberleri Karaman Bilgi Karaman Tarih Karaman Canlı Yayın Karaman Nöbetçi Eczanel Karaman Tv