Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Terörle mücadele noktasında İran ile ortak atılacak adımlar konusunda, Şu anda İran ile bu tür müşterek atacağımız adımlar söz konusudur. Zaten burada da bir istihbarat paylaşımı mevcut dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkevine gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejadla görüşeceksiniz. PKKya karşı İran ile ortak mücadele yapılabileceği yönünde bir açıklama yapmıştınız. Bu konu gündeme gelecek mi sorusuna, Şu anda İranla bu tür müşterek atabileceğimiz adımlar söz konusudur. Zaten burada da bir istihbarat paylaşımı zaten şu anda mevcut yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler binasında BM güvenlik görevlileri ve Başbakanlık korumaları arasında itişme yaşandığı ve BM kapılarının bu nedenle kapatıldığı yönündeki bir soru üzerine, şunları söyledi:

Birleşmiş Milletler binası nerede kapandı yahu Yani onlardan hiç haberim olmadı gerçi de. İçeride Irak Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra Sayın Abbasın konuşması başlamıştı. O konuşmaya katılmak için bizler misafirlerin alındığı bölümden içeri girmek istedik. Ona müdahil olmak isteyince, orada maalesef bir sıkıntı yaşandı. Bizim koruma arkadaşlar da tabii konuyla ilgili olarak içeri girmemizin gereği noktasında orada bir müdahale ettiler. Orada bir anlık o tür bir karşılıklı sıkıntı yaşandı. Ondan sonra biz tekrar dönüp arkadan kendi toplantı salonundaki yerimize geçtik. Erdoğan, Size bir şey olmadı yani. Siz arada kaldınız mı denilmesi üzerine, gülerek Böyle bir şey düşünüyor musunuz karşılığını verdi.

Başbakan Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak, Irak topraklarından, Kandilden Türkiyeye yapılan saldırılar konusunda Iraktan net, somut ne tür destek gelecek sorusuna şu yanıtı verdi:

Sayın Talabaniyle yaptığımız görüşmede, şu ana kadar devam eden özellikle teröre karşı ortak mücadele noktasında Sayın Talabaninin de daha önce biliyorsunuz Dışişleri Bakanlığı Müsteşarımız Feridun Beyi de gönderdik, orada zaten bazı görüşmeler yapmıştı ve o görüşmeler çerçevesinde bundan sonraki süreçte de aynı şekilde mücadelemizin devam edeceği noktasında herhangi bir ayrılık sözkonusu değildir. Aynı mutabakat içinde biz bu mücadelemizi sürdüreceğiz.

Erdoğan, Türkiyenin Irakın Kuzeyine gerçekleştirdiği sınırötesi operasyonlardan Talabaninin rahatsızlığını dile getirdiği iddialarına yönelik bir soru üzerine, Bu konuyla ilgili bizim kararımız nettir. Orada böyle bir şeyi geri almak, böyle bir şeyi düşünemeyiz. Kaldı ki bunu yine kendilerine açık net söyledim. Terör devam ettikçe sınırötesi operasyonlarımız da aynen devam edecektir dedik. Bu konuda kendilerinin olur mu olmaz mı diye de bir yaklaşımı zaten olmadı. Bunlar aynen devam edecektir dedi.

Başbakan Erdoğan, Sizin bir istediğiniz oldu mu Talabaniden sorusuna, Bizim söylediğimiz şeyler, bugüne kadar olan konulardır. Bunun birincisi silah bırakma olayıdır ve bu silah bırakma konusunda terör örgütü eğer bu işi başarabilirse zaten operasyonların da biliyorsunuz bu bitmesi anlamına gelir ki terör inanıyorum ki minimize olacaktır. Ama terör örgütünün kendi içinde ayrı sıkıntıları olabilir o ayrı mesele. Biz şu anda bütün çalışmalarımızı terörle mücadelede olması gereken bütün boyutlara yönelik vermeye devam edeceğiz.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLANDI Başbakan Erdoğan, insansız hava araçlarıyla ilgili gelişme var mı sorusuna Onunla ilgili Dışişleri Bakanlarımız kendi aralarında bu çalışmaları yürütecekler. Ne zaman, nasıl, ne kadar… Çünkü biz kendilerine teklifimizi, geçen açıkladığım gibi ister satın alma, ister kiralama şekliyle alabiliriz dedik. Görüşmelerimiz devam edecek. Bu konuda olumsuz bir durum söz konusu değil yanıtını verdi.

Erdoğan, bir gazetecinin bu konuda anlaşma sağlandığı yönünde haberler geçiliyor demesi üzerine, Mutabakat istikametindedir gelişmeler. Olumsuz bir yaklaşım yoktur dedi. Başbakan Erdoğan, Prensipte mi mutabakat var sorusuna, Evet yanıtını verdi.

KIBRISTA YAŞAYAN HERKESİN EŞİT HAKLARI VAR Erdoğan, Rum kesiminin Kıbrısta gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri ile bir görüşmeniz oldu mu sorusuna şu yanıtı verdi:

Olumsuz hiçbir şey söz konusu değil. Kıbrıs adasında yaşayan herkesin orada eşit hakları vardır. Dolayısıyla Kıbrıstaki Türklerin de orada eşit hakları vardır. Bu eşit haklar çerçevesinde orada denizden çıkacak tüm denizin altındaki kaynaklar, zenginlikler, hepsinde Kuzey Kıbrısta yaşayan Türk kardeşlerimiz haklarını alacaklardır.

Şu anda tüm bu arama çalışmalarıyla ilgili olarak Piri Reisin orada sismik araştırma olarak yapacağı çalışmalardan sonra da gerekli adımlar atılacaktır. Buradan geri dönme gibi bir şey söz konusu değildir.

Başbakan Erdoğan, Rum tarafı aramayı bırakırsa biz de bırakır mıyız sorusu üzerine, şöyle konuştu:

Eğer Rum tarafı aramayı bırakırsa biz de orada bu tür bir çalışmayı durdururuz. Çünkü bizim için şu anda en önemli şey, müzakere sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesidir. Biz müzakere sürecinin provoke edilmesini istemiyoruz ama şu anda yapılan aslında sabotedir. Bu, müzakere sürecini sabote etmektir.

Bizim şimdi önümüzde Yunanistanla Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantımız var. Şimdi bu çalışma bu şekilde devam ederse ne oluyor Bizim o yapacağımız toplantı da ne yazık ki sabote edilmiş oluyor. Biz istiyoruz ki bu müzakere süreci üzerinde herhangi bir onu sabote edecek girişimler olmasın. Temenni ederim ki; bu atılan yanlış adımdan geri dönerler ve Türkiye olarak bizler de şu anda orada sismik araştırma çalışmamızı durdurabiliriz.

Erdoğan, Yunanistana böyle bir mesaj gitti mi Rumlar, bu çalışmaları devam ettirirse bu toplantı iptal edilecektir diye sorusuna, Hepsi almıştır mesajını verdi.

SURİYEYE SİLAH NAKLİNİ KARADAN DA ENGELLEYECEĞİZ Erdoğan, Suriye ilişkiler konusunda sorulan bir soruya şu yanıtı verdi:

Şimdi bizim Suriyeye yönelik olarak, söylediğimiz gibi herhangi bir silah taşıyan araç olduğu takdirde bunları engellemeye yönelik kararımızı açıkladık. Bunu kendilerine de söyledik. Komşu ülkelere de ayrıca duyurduk ve söyledik. Bunun için daha önce biliyorsunuz Marmarada bir gemiye müdahalemiz olmuştu. Şimdi de eğer bu tür uçaklar olacak olursa, karadan böyle bir nakliye olmuş olursa daha önce durdurduğumuz, el koyduğumuz gibi durdurur el koyarız.

Erdoğan, Suriyeye yapılacak somut yaptırımların ne olacağına ilişkin bir soru üzerine, Bizim tespitlerimiz, neleri yapabileceğimize dair var ama bunun adımlarını atma noktasındaki yol haritasını şu anda açıklamış değiliz. Dışişleri bu konudaki çalışmalarını yapıyor. Önümüzde getirecekler ve yol haritasını uygulamaya koyacağız diye konuştu.

Source: Karaman Haber

Facebook Yorumlar

Facebook Yorumlar