Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve dünyaca tanınmış bir bilişim hukuku uzmanı olan Doç. Dr. Yaman Akdeniz, AK Parti iktidarı döneminde internetin sansürlenmesi için gerekli altyapının hazır

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve dünyaca tanınmış bir bilişim hukuku uzmanı olan Doç. Dr. Yaman Akdeniz, AK Parti iktidarı döneminde internetin sansürlenmesi için gerekli altyapının hazırlandığı uyarısında bulundu. TİB’in yasaklanan sitelerin sayısının ortaya çıkmaması için “ilginç” bir yöntem benimsediğini ve “sansür üstüne sansür” uyguladığını belirten Doç. Akdeniz, TİB’in  çereyi ‘düzenli yayımladığı engelleme istatistiklerini de sansürlemekte bulduğunu” söyledi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) “engelleme istatistiklerini”  2009 yılının Mayıs ayından bugüne dek yayımlamaya son verdiğine dikkat çeken Doç. Akdeniz, “TİB’in gizlediği ne. Neden korkuyorlar” dedi.

Türkiye’nin tanınmış bilişim hukuku uzmanlarından Doç. Dr. Yaman Akdeniz, Radikal gazetesine internete yönelik sansürün perde arkasını anlattı. Engelliweb.com’a göre 12 binin üzerinde internet sitesinin yasaklı olduğunu belirten Doç. Akdeniz, “Erişimi engellenen sitelerin sayısı günden güne arttığı için ve toplum ve medya tarafından bu negatif bir gelişme olarak algılanacağı için bu rakamlar açıklanmıyor. Yetkililer işlerine geldiği zaman sadece yüzdesel açıklamalar yapıyor ya da Türkiye’deki resmi rakamları açıklamadan başka ülkelerde bizdekinin üç katı sayıda sitelere erişim engellendiği iddialarında bulunuyorlar” dedi. 

Doç. Dr. Yaman Akdeniz, internet yasaklarının yasal altyapısını, Türkiye’nin internet yayınlarına yönelik sansür uygulamalarında geldiği noktayı şöyle anlattı:

SİTE ERİŞİMİNİN KAPATILMASI NASIL GERÇEKLEŞTİRİYOR

Sitelerin erişime engellenmesi için iddia edilen suçun o sitede işlenmiş olmasının mahkeme kararı ile kesinleşmesi gerekmiyor. Yeterli şüphe duyulan bir site tedbir amaçlı erişime engellenebiliyor. Aslında bu tip tedbirler soruşturma evresinde verilir fakat bizdeki uygulamada mahkemelerin verdiği (mesela YouTube kararı) tedbir kararları ile TİB’in verdiği idari tedbir kararları (mesela Playboy.com) cezalandırma amaçlı kullanılıyor ve siteler çok uzun zaman ya da ebediyen erişime engelli kalabiliyor. TİB’in kararlarının çoğu müstehcenlikle ilgili. Hukukumuzda muğlak bir tanımı olan bu suçla ilgili TİB’in ne şekilde tespit yaptığını bilmiyoruz. Mesela TİB tarafından erişime engellenen Playboy.com ve 5Posta.org siteleri ile ilgili kararlar hem tartışma hem de dava konusu oldu.

TİB HER TAŞIN ALTINDAN ÇIKIYOR

Bu günlerde maalesef her taşın altından TİB çıkmaya başladı. Yer sağlayıcılara gönderilen çeşitli yazılar, Ekşi Sözlük’ün bir şekilde müstehcenlik kategorisine sokulması, yer sağlayıcılarına gönderilen 138 kelimelik anlaşılmaz liste ve uygulama talebi hep TİB’in eseri.

SİYASİ SANSÜR

Fıratnews, Azadiyawelat, RojaMed, Atılım, Özgür Gündem, Keditor ve Koxuz da dahil olmak üzere birçok haber sitesine siyasi sansür uygulanmakta. İstanbul İndymedia sitesi de kapsam dışı kapatmalardan biri. Bu sitelere biz sadece mahkemeler tarafından 5651’in kapsamı dışında erişim engelleme uygulandığını biliyoruz. Başka bir bilgimiz yok. Hukuka aykırı bir şekilde kapsam dışında verilen bu erişim engelleme kararları sadece sansür olarak tanımlanabilir.

KAPATMA KARARI BİLDİRİLMİYOR

Ne mahkemeler ne de TİB erişim engelleme kararlarını site sahiplerine kesinlikle bildirmiyor. Biz bunu Hadigayri ve Gabile engellemelerinde gördük. Ayrıca 5Posta.org engellemesinde de benzer bir duruma şahit olduk. Dava yoluna az sayıda da olsa site gitmeye başladı. Mesela bugunkilicdaroglu.com tarafından yapılan itiraz sonrası bu site tekrardan açıldı. TİB’e karşı açılmış iki dava devam ediyor. Bunlardan bir tanesi 5Posta sitesi sahibi tarafından açılmıştır. Bir diğeri benimle beraber Kerem Altıparmak tarafından Playboy.com sitesi ile ilgili açılmıştır. YouTube ile ilgili bir başvuruyu AİHM’e taşıdık. Richard Dawkins’in de davası devam etmekte.

BTK’NIN AİHS İHLALİ

AİHM’e taşınmış olan başvurulardan Google Sites ve Last.fm mahkeme tarafından incelemeye alındı ve ilgili taraflara ve Türk hükümetine 09 Haziran 2011 tarihine kadar bu başvurularla ilgili cevap vermesi istendi. Bu başvurular AİHS’in 10. Maddesi çerçevesindedir. AİHM’in bu başvuruları çok ciddiye aldığını gözlemliyorum. Google Sites ve Last.fm başvuruları ayrıca mahkemenin incelemeye almış olduğu ilk erişim engelleme başvuruları olduğu için sadece Türkiye açısından değil aynı zamanda bütün Avrupa Konseyi ülkeleri açısından çok önemli.

BTK’NIN KARA LİSTESİ OLACAK

22 Şubat tarihinde açıklanan kararda kara ve beyaz listelerin ne şekilde oluşturulacağına dair hiç bir bilgi yok! Bu kararın aslında hiçbir hukuki dayanağı da yok. Hükümetin ya da devlet kurumlarının çocukları koruma amacıyla bazı sistemler geliştirmesi doğal. Nasıl bir sistem örnek alınabilir? Aslında kimse bireylerin kendi bilgisayarlarında ya da anne ve babaların kendi çocuklarının bilgisayarlarında filtreleme sistemleri kullanmasına karşı değil. Hatta ilkokullarda veya İnternet cafelerde bu tip sistemler kullanılabilir. Fakat bizde yapılmaya çalışılan çok farklı bir sistem. Bizdeki biraz Büyük Birader’in Filtreleme Sistemi modeli olarak geliştirilmeye çalışılıyor. Sansürün altyapısı oluşturuluyor Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi ve AGİT bünyesinde ve üyesi olmaya çalıştığı AB bünyesinde devlet eliyle geliştirilmiş ve dayatma yolu ile bütün kullanıcıları içine alıp farklı filtre profillerden İnternete çıkartan bir başka ülke daha yok. Zaten olması da bizdekini meşru kılmaz.

YOU TUBE YASAĞI

Hiçbir garanti yok. Hukukumuzda bir değişiklik olmadı, 5651 aynen duruyor. Zaten bunun mümkün olduğu göz önünde bulundurularak biz YouTube başvurusunu AİHM’e götürdük. Eğer bugün YouTube açılmışsa bunun gerekçesi siyasi. Sitenin 2.5 sene erişime engelli kalmasına sebep olan dört video klibi halen YouTube sisteminde.

YASAKLARI NASIL AŞACAĞIZ

HABERİN DEVAMINI OKUMUK İÇİN DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ…

Source: Karaman Haber

Facebook Yorumlar

Facebook Yorumlar